Co je isofix v autech?

Vybíráte autosedačku a setkali jste se s variantou, kdy některá je s tzv. isofixem a další zase nikoliv? Jakou výhodu vlastně taková autosedačka na isofix přináší a v čem se liší od té běžné? Autosedačka s isofixem je pro dítě výrazně bezpečnější. Autosedačky bez isofixu se ukotvují pouze za pomoci bezpečnostního pásu, nejsou tedy tolik stabilní. Výhodami těch s isofixem je především jednoduché, pevné a stabilní ukotvení autosedačky samotné.

co-je-isofix-v-autech

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Kromě toho je velkou výhodou i to, že prázdnou sedačku bez dítěte nemusíte nikterak zajišťovat proti nežádoucímu pohybu, a to z toho důvodu, že je isofixem pevně ukotvena. Taková autosedačka v autě je více stabilnější, a navíc v případě dopravní nehody netlačí pás proti tělu dítěte.

A co je isofix v autě? Jedná se vlastně o jakýsi mezinárodní standard ukotvování autosedaček, který určuje normalizovaný způsob ukotvení jako takového. Jedná se o systém spojení zámků na sedačce, přes průchodku v sedadle s konstrukcí vozu, a to za pomoci ocelových ok.

autodoplnky

Je zde ovšem jedno omezení, a sice v podobě maximální zátěže. Sedačka společně s dítětem by neměla být těžší ne 33 kg. A právě z toho důvodu je většina autosedaček majících isofix konstruována pouze do maximální hmotnosti dítěte 18 kg. Výjimkou jsou ovšem autosedačky s lehkou konstrukcí, a tím pádem i nižší hmotností.

Isofix se začal do aut montovat kolem roku 1996 a postupně ho od roku 2000 začaly zavádět všechny automobilky. Jaká auta jsou tedy vlastně isofixem vybavena? Isofix mají v podstatě všechna auta vyrobená od roku 2006 a později. Prvním vozem, ve kterém se isofix objevil byl Volkswagen Golf IV. generace. Ve většině případů je isofix pouze na zadních sedadlech, některá vozidla ho ovšem mají i na předním sedadle spolujezdce. Platí ale to, že vozit dítě na zadním sedadle je rozhodně bezpečnější.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si autodoplňky:

Pokračujte v čtení blogu: