Otázka délky kojení je dost ožehavá a vzbuzuje mnohdy až nedůstojné vášně. Jaká je ideální doba kojení, to bylo odjakživa předmětem živých diskuzí a názor na to, jak dlouho je vhodné a přínosné kojit své dítě, se liší napříč společností, jednotlivými kulturami i dobou.
Jak dlouho kojit dítě (Zdroj fotky: Freepik.com)
Do kdy kojit? Oficiální doporučení odborných společností
Světová zdravotnická organizace (WHO)/UNICEF, Národní laktační centrum/Laktační liga i Ministerstvo zdravotnictví ČR doporučují výlučně kojit do ukončeného 6.měsíce věku dítěte a dále s postupným zaváděním příkrmů v kojení pokračovat do 2 let věku a déle. Horní hranice ukončení kojení pak záleží na matce a dítěti. Americká pediatrická akademie praktických lékařů pak zastává názor, že dítě by mělo být kojeno minimálně dva roky s horní hranicí sedmi let.
Kojení je to nejlepší, co můžeme svým dětem v prvních letech jejich života poskytnout. Právo dítěte na kojení je zakotveno v Úmluvě o právech dítěte, která u nás vstoupila v platnost v roce 1991 (sbírka zákonů č. 104/1991, článek 24).
Jak odstavit kojení — samoodstav
Optimální je kojit dítě do tzv. samoodstavu, tedy do doby, kdy k odstavu samo dozraje a přestane jevit o kojení zájem. Tato doba je hodně individuální, každé dítě se přirozeně odstaví v jiném věku. Existuje však spodní hranice, kdy lze u dítěte mluvit o samoodstavu - dříve než ve dvou letech se tak nestane, ne z přirozených příčin (dojde-li k odmítání kojení dříve než ve dvou letech, nejedná se o přirozený samoodstav, ale o tzv. bojkot, který může mít řadu příčin a obvykle se dá snadno řešit, pokud je zájem).
K přirozenému samoodstavu nejčastěji dochází mezi třetím a čtvrtým rokem věku dítěte. Ale znovu připomínám - je to velice individuální. Horní hranice pak není nijak omezena, záleží pouze na matce a jejím dítěti, jak a kdy kojení ukončí.
Kdy začít s příkrmy u kojených dětí
První příkrmy by se měly zavádět nejdříve od ukončeného šestého měsíce věku dítěte. Minimálně do jednoho roku by mělo být hlavní složkou potravy kojeného dítěte mateřské mléko a k němu postupně přidávat pevnou stravu - ovoce, zeleninu, maso. Mateřské mléko je i po dosažení prvního roku věku dostačujícím zdrojem většiny důležitých živin, navíc obsahuje přirozená probiotika, prebiotika a cenné protilátky.
Není neobvyklé, že plně kojené děti začínají s příkrmy i později než v půl roce věku nebo je zpočátku odmítají úplně. V tomto případě je dobré nespěchat, do jídla nenutit, jen nabízet a stále kojit na požádání. Některé kojené děti bez problémů začnou jíst příkrmy v šesti měsících, jiné klidně až v jednom roce a nezřídka dokonce později. Je to velmi individuální, proto nelze všechny kojené děti posuzovat stejně.
Pokud byste se však z jakéhokoli důvodu rozhodli ukončit kojení sami, není nutné ani vhodné přecházet na umělé mléčné formule, tzv. pokračovací či batolecí mléka, protože všechny potřebné živiny a vitaminy se dítěti dostanou v dostatečném množství právě v pestré stravě.
Význam dlouhodobého kojení
Kojení nemá pouze význam nutritivní, ale také psychologický. Kojením se dítěti nedostává jen výživy, ale také pocitu lásky a bezpečí, což má zásadní význam pro vývoj jeho mozku, vytvoření bezpečné vztahové vazby a pozdější duševní zdraví. Mateřské mléko ani s postupujícím časem neztrácí nic ze své výživové hodnoty, stále má veliký přínos i pro větší děti. Je dokázáno, že dlouhodobé kojení má příznivý vliv na děti až do jejich dospělosti.
Dlouhodobě kojené děti jsou mnohem samostatnější, mohou mít vyšší IQ, dosahují vyššího vzdělání a jsou sociálně i emocionálně zdatnější než děti, které byly kojeny krátce či vůbec. Kromě těchto benefitů má kojení a mateřské mléko ještě celou řadu dalších výhod - kojení je výbornou a prokázanou prevencí infekčních a respiračních onemocnění, zánětů středního ucha či obezity. S každým kojením dostává dítě v mateřském mléku miliony živých kmenových buněk. Mateřské mléko navíc pomáhá zvládat případné nemoci mnohem rychleji a bez komplikací. Všechny tyto výhody pak platí nezávisle na věku dítěte.
Ukončení kojení
Je na každé ženě, jak dlouho se rozhodne kojit a její rozhodnutí by mělo být respektováno. Rozhodnutí o ukončení kojení dítěte by však rozhodně nemělo proběhnout pod tlakem okolí (rodiny, přátel, potažmo společnosti). Je škoda, že má společnost stále tolik předsudků vůči dlouhodobě kojícím ženám a jejich dětem, a to vše nejen navzdory nejnovějším poznatkům, výzkumům a doporučením odborných společností, které jednoznačně podporují dlouhodobé kojení, ale také navzdory přírodě, historii a naší etologii.
Možná to nevíte, ale kojit můžete i v těhotenství. Gravidita není důvodem k ukončení kojení, pokud máte malé dítě a kojit chcete. Spousta žen se dokonce doslova "prokojí" celým těhotenstvím a následně kojí obě děti současně. Říká se tomu tandemové kojení a i ono má spoustu výhod. O tom ale třeba v některém z příštích článků. Závěrem vám dám jednu radu - neobhajujte své kojení před druhými. To, jak dlouho budete či nebudete kojit, je jen a pouze vaše věc. Věc, která nikomu neubližuje a úplně nejmíň pak vašemu okolí, protože nikoho jiného než vás a všeho dítěte se vaše kojení netýká. Je ostatně více než jisté, že kojením můžete jedině získat, nikoli ztratit.
Pro Dudlu napsala: Bc. Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská