Jak odstavit dítě od kojení?

Otázka, jak dlouho je vhodné či přínosné své dítě kojit a kdy ho od prsu nadobro odstavit, je velmi diskutovaným tématem, které vždy vyvolá rozruch, pokud na něj přijde řeč. Existuje vůbec nějaký univerzální návod na to jak a kdy je nejlepší své dítě odstavit? Pravda je taková, že žádná univerzálně aplikovatelná rada není, protože každé dítě je jiné a každá matka je jiná

jak-odstavit-dite-od-kojeni

Jak dítě odstavit od prsa? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Proč své dítě odstavit?

Nabízí se otázka, proč své dítě vlastně odstavovat? Důvodů by každá matka, která se k odstavu rozhodne, našla jistě spoustu. Může to být nepohodlí, noční spánek nebo prostě jenom pocit, že už je dítě na kojení příliš velké. Nutno ovšem říct, že velký podíl na tom, že se matka rozhodne své dítě odstavit nebo kojení alespoň omezit, hraje společenský nátlak a obecné přesvědčení, že jakmile dítě doroste do určitého věku (obvykle v rozmezí od šesti měsíců do jednoho roku), je už kojení zbytečné, dítěti nic nedává a je dokonce nevhodné.

V naší moderní společnosti se dlouhodobé kojení zrovna moc nenosí, nejsme k němu vychováváni a ani nemáme ty správné informace. Je naprosto pochopitelné, že se mnoho lidí pozastaví nad tím, když nějaká maminka kojí dítě, které už chodí a mluví, nejsme na to zvyklí. Jako by moderní člověk ve vší své uvědomělosti a pokroku zapomněl na svou vlastní přirozenou podstatu a fakt, že my lidé jsme savci.

Kdy své dítě odstavit?

Lidská „mláďata“ by se přirozeně kojila v průměru 2 až 4 roky (s odchylkami směrem nahoru), pokud by k tomu dostala příležitost. Nám lidem je tedy přirozené takzvané dlouhodobé kojení, nikoli umělý odstav ještě v kojeneckém věku, jak bývá často zvykem. Podle WHO je vhodné své dítě plně kojit minimálně šest měsíců a po té spolu s postupným zaváděním příkrmů v kojení pokračovat alespoň do dvou let věku dítěte, nejlépe pak do samoodstavu. Je ale na každé matce, jak s touto skutečností naloží.

hracky-pro-nejmensi

Jakou cestu zvolit?

Jakou cestu si se svým dítětem zvolit, to záleží na tom, jak to cítí matka a dítě. Není možné jakékoli ženě vnucovat kojení do samoodstavu, pokud je to pro ni nepředstavitelné a necítí se na to.

Obecně existuje několik cest, jak kojení ukončit:

  • Přirozeně – kojit podle potřeb dítěte až do chvíle, kdy se odstaví samo (trefné je rčení „až uzraje, odpadne“)
  • Částečně – omezit kojení ve chvíli, kdy vám už není příjemné (například v noci, venku mezi lidmi apod.)
  • Postupně – postupné omezování kojení
  • Náhle – utnout kojení striktně a nadobro (nevhodná metoda)

Pokud jste si jistá, že nechcete čekat na přirozený samoodstav, můžete kojení buď částečně omezit (nejlépe ve věku, kdy už vám dítě porozumí) nebo ho začít odstavovat postupně, plynule a pomalým tempem, aby dítě odstav dobře vstřebalo. Náhlý odstav určitě nedoporučuji, protože je příliš násilný a může dítěti ublížit.

detske-obleceni

Jak na postupný odstav?

Pokud se rozhodnete pro postupné odstavení, zde máte několik užitečných informací a rad, jak dítě odstavit:

  • začněte kojení omezovat pozvolna
  • nejprve vynechejte kojení, které dítě přímo nevyžaduje
  • nikdy nevynechávejte kojení, máte-li prsa nalitá
  • pokud se vám prsa hodně nalévají, nahřívejte je teplou vodou, masírujte a odstříkávejte do úlevy
  • kojte dítě ve chvílích, kdy víte, že to stále hodně potřebuje (například na uspání, uklidnění apod.)
  • nahraďte kojení třeba čajem (vždy ale z hrnku, nikdy ne z lahve)
  • nenahrazujte mateřské mléko mlékem umělým - pokud dítě přijímá běžnou pestrou stravu a vy se rozhodnete kojení postupně ukončit, není nutné přecházet na umělé mléčné formule, ty jsou totiž nepotřebné, ba dokonce nevhodné, mohou totiž dítěti zadělat na celou řadu pozdějších problémů (např. obezitu)

Pro Dudlu napsala: Bc. Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská

Pokračujte v čtení blogu:

 

⏫ Potřebujete zlepšit pozice v SEO a hledáte zpětné odkazy? Spojte síly s Dudlu! ⏫