Jak podpořit kojení?
Mateřské mléko je tou nejpřirozenější potravou a kojení zároveň dodává miminku pocit klidu a bezpečí. Jsme savci, kojení je nám biologicky dané, přesto se často stává, že se z nějakého důvodu pokazí a novopečeným maminkám dává zabrat. V tomto článku vám coby porodní asistentka poradím, jak kojení co nejlépe podpořit a zvládnout jeho začátky bez boje a stresu.
Bylinky na podporu kojení? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Co je důležité vědět?
Předpokladem bezproblémového kojení je dobrý informační základ, tedy informace na prvním místě. Je důležité vědět, jak kojení funguje, co mu prospívá a co naopak škodí. Bohužel od většiny lékařů, ať už pediatrů či gynekologů, dětských sester a ve spoustě porodnic se vám kvalitních informací nedostane (čest výjimkám).
I mezi zdravotníky totiž stále kolují nepravdivé mýty o kojení, protože vzdělávání se v tomto směru nikam příliš neposunulo, a tak se stále dokola stává, že ženy odchází z porodnic s mylnými, ba dokonce poškozujícími informacemi a radami. Pokud si s kojením nevíte rady, máte obavy nebo potřebujete jen podpořit, je určitě dobré obrátit se na certifikovanou laktační poradkyni (nebo porodní asistentku), která vám poskytne erudované informace vycházející z evidence based medicine.
A jak tedy kojení funguje?
Ve skutečnosti velmi jednoduše – poptávka ovlivňuje nabídku, to znamená, že čím více miminko kojíte, tím více mléka se vám tvoří. Ženské tělo je od přírody dokonalé a pravdou je, že skutečně KAŽDÁ žena může kojit. Doopravdy kojit nemůže jen mizivé procento žen, odhadem okolo 2 %, a většinou z vážných funkčních důvodů, případně kvůli léčbě neslučitelné s kojením (například chemoterapii). Není tedy pravdou, že pokud v rodině nevyšlo kojení vaší matce, babičce či jiným příbuzným, že máte stejné předpoklady i vy – problém totiž nebude ve vašem těle či genetické výbavě, ale v chybných informacích.
Zjednodušeně řečeno – pokud chcete kojit, hoďte za hlavu všechny rozumy, rady a tipy, které se na vás budou valit horem dolem a řiďte se jen a pouze svým instinktem, který má každá žena vrozený. Kojení je zcela přirozený proces, který z velké části ovlivňují hormony, konkrétně oxytocin, hormon lásky, který se vyplavuje při blízkém kontaktu s miminkem, mazlení a také při kojení, proto častý kontakt je velmi důležitý pro nastartování a udržení laktace.
Jak kojení podpořit?
- Mějte miminko pořád u sebe
Mazlete se a mazlete, mějte miminko co nejčastěji u sebe, na svém těle, nejlépe kůže na kůži. Miminko vás ucítí, vy ucítíte jeho a laktace se nastartuje velmi rychle. Miminko se bude častěji přisávat a mléka bude dostatek. Skvělý je také šátek nebo nosítko, kde můžete klidně kojit i za chůze
. - Vyvarujte se šidítek
Pokud si nechcete pokazit kojení hned v začátku, nedávejte miminku žádná šidítka – červenou mají v tomto případě dudlíky, kojenecké lahve i prsní kloboučky, kazí totiž techniku přisátí a mohou kojení skutečně pokazit. Ano, i poslední zmíněná pomůcka je zcela nevhodná, ačkoli ji v mnohých porodnicích nabízejí. Samotnému kojení totiž vůbec neprospívá, naopak, stejně jako dudlík či lahev kazí techniku kojení, protože se miminko přisává úplně jiným způsobem, než při přisátí přímo na prs.
Používáním těchto náhražek pak může vést k tomu, že se miminko nebude umět správně přisát k prsu, kojení bude neefektivní, miminko neklidné, sníží se tvorba mateřského mléka a problém je na světě. Pokud je z nějakého nutné děťátko přikrmovat umělým mlékem (případně darovaným mateřským mlékem), volte jiný způsob než lahev, například injekční stříkačku, cévku nebo kelímek. - Kojte na požádání
Jak jsem psala výše, kojení funguje na principu poptávky a nabídky, tedy čím více kojíte, tím více mléka se tvoří. Nejen pro laktaci, ale také pro správný vývoj miminka proto není vhodné kojení jakkoli omezovat. Děťátko kojte kdykoli projeví zájem, my lidé se podobně jako ostatní primáti řadíme k takzvaným „kontinuálním savcům“, což v praxi znamená, že naše „mláďata“ se přirozeně kojí takřka neomezeně a je tedy naprosto v pořádku, že novorozenci kojení vyžadují klidně i několikrát do hodiny. Kojení navíc není jen zdrojem potravy, ale také nástrojem k uklidnění a uspání. - Kojte i v noci
Pro správný start kojení a následné udržení laktace je velmi důležité kojení podle podle potřeb miminka, a to nejen ve dne, ale i v noci. Spousta lidí má nereálnou představu o tom, že miminko by mělo nejlépe spát celou noc nebo alespoň od určitého věku, že noční kojení se později stává jen naučeným zvykem. To je ale nesmysl, kojení je je důležité i v noci, kdy se mléka tvoří nejvíce a miminku pomáhá znovu usnout. - Pomozte si bylinkami
Pokud máte pocit, že máte nedostatek mateřského mléka nebo vaše miminko neprospívá tak, jak by mělo, můžete kromě výše uvedených rad svému tělu pomoci i bylinkami a samozřejmě pitným režimem. Pravdou je, že většina bylinek obsažených v kojících čajích jsou spíše neškodné doplňky, které pomáhají zklidnit bříško miminka, na tvorbu mateřského mléka ale moc velký vliv nemají. Nicméně, i tak je můžete zařadit do svého pitného režimu, protože ten je ze všeho nejdůležitější. Nejlepšími bylinkami na podporu kojení jsou pískavice řecké seno nebo jestřabina.
Pro Dudlu napsala: Bc. Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská