Jak správně kojit?

Ačkoli je kojení přirozené, spousta žen s ním bojuje hned na začátku, přestávají kojit velmi brzy nebo nekojí vůbec. V šestinedělí je u nás v Česku plně kojeno pouze 60 % novorozenců. A to je žalostně málo. V tomto článku vám poradím, jak správně kojit a jak si kojení udržet.

jak-spravne-kojit

Jak správně kojit (Zdroj fotky: Freepik.com)

Informace jako základ

Velkou roli hraje fakt, že většina žen (a nejen žen) nemá o kojení dostatek správných informací. To, co se o kojení dozví z rodiny (pokud vůbec něco), jsou většinou zastaralé informace plné dávno přežitých mýtů, které byly aktuální někdy hluboko v minulém století a které jsou dnes už spolehlivě vyvráceny. Navzdory všem novým poznatkům si však tyto mýty stále drží kurz a nové informace se do povědomí společnosti dostávají jen velmi pomalu. Faktem je, že generace našich maminek a babiček kojily jen málo nebo velice krátkou dobu.

Nezanedbatelný podíl na tom mají paradoxně ti, kteří by měli pomáhat a šířit osvětu — zdravotníci (pediatři, dětské sestry, porodní asistentky). V oblasti kojení jim často chybí vzdělání založené na nejnovějších poznatcích.

Z vlastní zkušenosti z dob studií můžu říct, že kojení je dost opomíjené téma a téměř se o něm neučí. A tak se ve spoustě porodnic a ordinací dětských lékařů novopečeným maminkám stále ještě dostává zastaralých, nepravdivých a bohužel poškozujících informací. Proto jsem pro vás napsala tento článek, v němž se vám pokusím stručně a věcně předat několik praktických informací, které se vám budou hodit hlavně v začátcích kojení.

detske-obleceni

Jak začít kojit?

První přisátí novorozence by mělo proběhnout pokud možno ihned po porodu, v rámci bondingu, nejpozději do 30 minut. Nezáleží na tom, jaká máte prsa a bradavky, miminko se přisává na dvorec, tudíž tvar bradavky není podstatný. Miminko má výborně vyvinutý hledací i sací reflex, proto můžete zkusit tzv. samopřisátí, při němž se miminko položené na vašem břiše doslova doplazí k prsu. Čím déle po porodu je kojení zahájeno, tím spíše mohou nastat problémy.

První tři dny po porodu miminko pije tzv. mlezivo (kolostrum), což je takové první mléko. To se tvoří již v těhotenství (cca od 16. týdne). Miminko ho pije doslova po kapkách, přesto mu bohatě stačí. Ne nadarmo se mlezivu říká tekuté zlato, je totiž plné vitaminů, minerálů a především imunoglobulinů, čímž je jedinečné a nenahraditelné, neboť je základem pro budoucí imunitu děťátka. Zhruba třetí až čtvrtý den se pak začne tvořit tzv. zralé mléko (právě v tuto dobu již můžete začít cítit nalévání prsů).  

detske-zbozi

Jak často kojit novorozence?

Možná jste to dosud nevěděli a možná vám v porodnici i doma budou říkat něco jiného, ale kojení a režim nejdou vůbec dohromady. Miminko se nekojí podle hodinek. Je naprosto normální, že v prvních dnech a týdnech života by bylo na prsu klidně nonstop. Jsou miminka, která se kojí jednou za tři hodiny a jsou miminka, která se kojí klidně několikrát za hodinu.

Obojí je v pořádku, pokud miminko přibírá. Kojení by se nemělo omezovat. Mateřské mléko není moc syté, je z většiny tvořenou vodou, proto je výborně stravitelné a i proto se novorozenci kojí častěji než mláďata jiných savců. Časté kojení opravdu není známkou toho, že by miminku mléko nestačilo nebo bylo málo výživné — mléko je výživné vždy, neexistuje nic jako "slabé mléko" či "hladové mléko". Doporučuji tedy kojit na požádání, tedy kdykoli se miminko "ozve".

Jak podpořit tvorbu mateřského mléka

Tvorbu mateřského mléka lze podpořit velmi jednoduše a často se to podaří i za jeden jediný den.

  • Kontakt kůže na kůži — vysvlečte miminko i sebe do půli těla, zalezte si pod peřinu (klidně na celý den) a miminko mějte položené na svém hrudníku. Tulte se, mazlete a kojte kdykoli se ozve. Kontakt kůže na kůže umí doslova zázraky - povzbudí vrozené instinkty miminka a to se bude více kojit.

  • Noční kojení — snažte se kojit více i v noci, nejlépe když je miminko v polospánku (v noci má silnější hledací a sací reflex a tvoří se více mléka).

  • Kojení na požádání — u kojení platí pravidlo, že poptávka zvyšuje nabídku, takže čím víc budete kojit, tím více mléka se vám bude tvořit.

  • Nošení v šátku či nosítku — funguje stejně jako kontakt kůže na kůži a usnadní vám to život, zvlášť pokud máte doma více dětí a musíte s nimi fungovat. V šátku se dá navíc i kojit.

  • Pijte dost tekutin — kromě vody či bylinkového čaje vhodného pro kojící matky můžete zkusit třeba meltu nebo klidně černé pivo

  • Bylinky na podporu kojení nebo homeopatika — pískavice řecké seno, benedikt lékařský, fenykl; homeopatika vám poradí v lékárně.

hracky-pro-nejmensi

Co kojení škodí

Je spousta věcí a praktik, které mohou kojení pokazit, například:

  • Dudlík, lahev, kloboučky  kazí přisátí techniku kojení a přisátí, protože způsob sání dudlíku a prsu je rozdílný. Neexistuje žádná lahev či dudlík, které by byly slučitelné s kojením nebo "kopírovaly" bradavku.

    Ani prsní klobouček není vhodným řešení problému s přisáváním, protože kojení přes klobouček je pro miminko značně vysilující, to se brzy unaví a usne, tudíž vypije méně mléka, což následně vede k poklesu tvorby mléka, horšímu přibývání na váze a zbytečnému dokrmování umělým mlékem.

  • Omezování kojení — omezování kojení a kojení v pravidelných intervalech může opět způsobit pokles tvorby mléka, horší přibírání a nespokojenost miminka. Je také dobré vědět, že kojení není jen o krmení, ale také slouží k uklidňování, uspávání a přirozené imunizaci miminka.

    Miminka dost často pláčou jednoduše proto, že tato jejich potřeba není dostatečně naplňována.

  • Separace miminka — separace miminka od matky ať už v nemocnici či pak doma (časté odkládání do postýlky, lehátka, kočárku) - to vše může způsobit problémy s kojením, zvlášť tam, kde už nějaké problémy jsou.

  • Příkrmy umělým mlékem — pokud miminko přibývá na váze a dostatečně čůrá, není jediný  důvod přikrmovat umělým mlékem. Příkrmy mohou způsobit odmítání prsu, menší frekvenci kojení a následný pokles tvorby mléka a předčasné odstavení.

Pro Dudlu napsala: Bc. Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si dětské zboží:

Pokračujte v čtení blogu: