Kojení v těhotenství?

Většina lidí si myslí, že pokud je žena v očekávání dalšího miminka, rozhodně by neměla kojit starší dítě, ať je jakkoli malé. Je tedy běžné, že když se objeví dvě čárky na těhotenském testu a nastávající maminka má doma dítko, které stále kojí, od kojení ho co nejrychleji odstaví. Není divu, protože nejen u nás, ale prakticky v celé západní společnosti je zakořeněná celá řada mýtů týkajících se kojení a povědomí o kojení v čase těhotenství je i mezi odborníky z řad lékařů a ostatních zdravotníků velmi malé.

kojeni-v-tehotenstvi

Jak podpořit kojení v těhotenství? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Vadí kojení v těhotenství?

Mezi gynekology se najde spousta těch, kteří kojení v těhotenství vysloveně nedoporučují a vnímají ho jako riziko potratu či předčasného porodu, protože při kojení je vylučován hormon oxytocin, který má zároveň vliv na stahy dělohy. Toto riziko je však u zdravé těhotné ženy prakticky mizivé, mohlo by mít význam spíše u vysoce rizikové rodičky s komplikovaným těhotenstvím. Pokud jste zdravá a vaše těhotenství probíhá fyziologicky, nemusíte se vůbec ničeho bát. Máte-li doma malé dítě, které stále kojíte a ráda byste pokračovala i nadále, bez obav můžete.

Připravte se ale na to, že s postupujícím těhotenstvím se bude laktace snižovat a nakonec se dítko může kojit takzvaně nasucho. Je to naprosto normální a příroda to zařídila chytře – aby mělo miminko v děloze dostatečný přísun živin a správně se vyvíjelo, matčino tělo samo stopne tvorbu mateřského mléka, protože výživu teď potřebuje především plod. Vůbec se tedy nemusíte bát, že by kojené starší dítko odebíralo živiny nenarozenému miminku.

V případě, že je vaše dítě ještě velmi malé a mateřské mléko doposud tvořilo hlavní zdroj jeho výživy, je nutné doplnit kojení pestrou stravou a dbát na dostatečný příjem tekutin, například vody, dětských čajů nebo ředěných ovocných šťáv – to právě z toho důvodu, že se v těhotenství tvoří mnohem méně mléka (někdy se dokonce přestane tvořit úplně) a kojení už není pro dítě dostačující.

detske-obleceni

Výhody kojení v těhotenství

A proč vlastně kojit, když jste těhotná? Našla by se spousta důvodů, proč je v kojení dobré pokračovat. Prvním z nich je skutečnost, že kojení zdaleka není pro dítě jen zdrojem výživy, ale také nástroj k uklidnění, uspávání a příjemných chvilek s maminkou. Vůbec tedy nevadí, že se mléka začne tvořit mnohem méně, pro dítě je kojení důležité i z psychologického hlediska.

Zhruba od poloviny těhotenství (někdy dokonce už od 16.týdne) se navíc začne v prsou tvořit mlezivo (kolostrum), tedy prvotní mléko, které je doslova imunologickým koktejlem, protože obsahuje jedinečné látky, které se nikde jinde nevyskytují. Pokud tedy své dítě budete kojit i v těhotenství, dopřejete mu ten luxus, že dostane léčivé a zázračné mlezivo podruhé v životě, což se málokdy stane.

Spolu s mlezivem tak svému dítěti předáte jedinečné protilátky, imunoglobuliny a hodnotné živiny. Dost možná si povšimnete, že dítě bude mít mnohem silnější imunitu a bude méně nemocné. U mého syna to rozhodně fungovalo. Další výhodou je také to, že vaše dítě se prostřednictvím kojení mnohem lépe připraví na příchod sourozence – kdyby bylo od prsu zničehonic odstaveno z důvodu těhotenství, mohlo by ho to poznamenat a miminko by mohlo obtížněji přijímat.

hracky-pro-nejmensi

Úskalí kojení v těhotenství

Ač je kojení v těhotenství vhodné a má mnoho výhod pro dítě i pro matku, má také svá úskalí. Vlivem těhotenských hormonů totiž většina těhotných žen trpí citlivostí prsou a bolestivostí bradavek. To se může projevit právě při kojení, které se stává nepříjemným a někdy až nesnesitelným. V takovém případě pak záleží jen na vás, zda budete chtít kojit i nadále anebo je to pro vás natolik nepříjemné, že raději skončíte. Zde určitě platí heslo „spokojená máma, spokojené dítě“.

Pokud byste při kojení během těhotenství vysloveně trpěla, nemá cenu cokoli lámat přes koleno a kojit takzvaně na sílu. Neprospělo by to ani vám, ani dítěti. Je-li vaše dítko natolik zralé, že je možné mu leccos vysvětlit, můžete s ním zkusit promluvit a případně pro kojení nastavit určitá pravidla, například lehké omezení kojení.

Já sama jsem své starší dítě kojila i v těhotenství a ačkoli mě to někdy hodně bolelo, nastavení pravidel mi pomohlo vytrvat. Zkrátka a jednoduše jsem synovi vysvětlila, že čekám miminko, kojení mě bolí a když řeknu dost, tak prostě dost. Pomohlo to jak mě, tak jemu, hlavně proto, že jsem nemusela kojení ukončovat, ale našli jsme společný kompromis. Stálo to za to.

Dobrou zprávou ale je, že jakmile se začne tvořit mlezivo, bolestivost bradavek při kojení by se měla s postupem těhotenství zmírňovat.

Pokud vás trápí bolestivost bradavek a ráda byste kojila i přesto, můžete vyzkoušet několik užitečných rad:

  1. nastavit pravidla v kojení/domluvit se s dítětem, je-li to možné
  2. nahřívat prsa před a po kojení
  3. bradavky promazávat olivovým olejem
  4. vyzkoušet změnu polohy při kojení

Vydržíte-li kojit i v těhotenství, prospějete tím jak dítěti, tak sobě, protože nebudete muset řešit někdy velmi nepříjemný proces odstavu, svému dítěti dáte pocit bezpečí a lásky a poskytnete mu podruhé v životě mlezivo. V kojení pak můžete pokračovat i po porodu. Říká se tomu tandemové kojení a rozepíšu se o něm v jiném článku.

Pro Dudlu napsala: Bc. Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si dětské zboží:

Pokračujte v čtení blogu: