Největší zabijáci kojení?

Kojení je neoddělitelnou součástí života všech savců, mezi něž patříme i my lidé. Je nám vrozené a v dobách minulých bylo takřka podmínkou pro přežití novorozence, neboť neexistovaly žádné umělé náhražky mateřského mléka. Přestože by kojení mělo být naprostou samozřejmostí, jsme my lidé prakticky jediným druhem savce, který má s kojením svých potomků problémy. Proč tomu tak je a co kojení nejvíce škodí?

nejvetsi-zabijaci-kojeni

Největší zabijáci kojení? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Kojení jako věda?

Dnes kojení považujeme skoro za vědu a zapomínáme na naši přirozenost. Kdy, jak a proč se stalo, že se z kojení dítěte stala skutečná věda, s níž si mnoho novopečených maminek neví rady, to už nejspíš nezjistíme. Pravděpodobně za tím ale stojí celá řada mýtů a zastaralých informací, které se stále drží v povědomí společnosti a předávají se z generace na generaci, a to i přesto, že byly již dávno vyvráceny. Tato skutečnost pak vede k tomu, že opakujeme stále ty stejné chyby, které dělaly i naše maminky a babičky, chyby, které nám dokonce radí i dětští lékaři a sestry, přestože kojení prokazatelně škodí. Které to jsou? 

Největší zabijáci kojení

1. Separace

Na problémy s kojením si můžete zadělat klidně hned po porodu. Ve spoustě porodnic je bohužel stále normou škodlivá separace, tedy oddělování matky od dítěte bezprostředně po narození. Důvody bývají různé – operační porod a pobyt maminky na JIP, která se nachází často úplně jinde než oddělení šestinedělí, umístění miminka do inkubátoru na zahřátí anebo stará známá poučka, že by si měla maminka po porodu prostě jen odpočinout. Miminko je v těchto případech mamince na kojení voženo, většinou s poměrně dlouhými časovými prodlevami, a někdy z důvodu vytížení zdravotnického personálu dokonce vůbec.

První hodiny a dny po porodu jsou přitom pro nástup laktace klíčové, proto se stává, že zejména ženy po císařském řezu nebo matky předčasně narozených dětí mají potíže s kojením. Chcete-li se separaci vyhnout, vybírejte takovou porodnici, kde budete mít možnost mít miminko u sebe hned po porodu, a to i operačním. Některá zařízení mají rodinné pokoje, kde s vámi bude moci být i partner či jiný doprovod. Řešením je také ambulantní porod, kdy odcházíte i s miminkem domů jen několik málo hodin po porodu.

detske-obleceni

2. Omezování kojení

Dalším škodlivým faktorem, který kojení vůbec nesvědčí, je jakékoli jeho omezování. Možná se vám už v porodnici dostalo rady, že máte miminko kojit v přesně daných tříhodinových intervalech, dbát na to, aby se kojilo z každého prsu pět minut a jakmile začne dudlat či usínat, máte ho uložit do postýlky. Čerstvě narozené miminko se však potřebuje kojit nejlépe pořád, proto kojení nijak neomezujte a kojte takzvaně na požádání, to znamená kdykoli si miminko řekne. I dudlání je pro miminko přínosné, protože ho uklidňuje a vaše prsa stimuluje k tvorbě mateřského mléka. Pokud byste striktně dodržovali přesné časové intervaly mezi kojením a kojení omezovali, snížila by se produkce mléka, což by vedlo k nespokojenosti miminka, zhoršenému prospívání a zbytečným příkrmům umělou mléčnou výživou.

3. Omezení nočního kojení

Jsou sice miminka, která spí v noci tak dobře, že se na kojení téměř nebudí, ovšem není to tak časté. Pokud ale omezujete noční kojení z vlastní vůle, snažíte se miminko uklidnit jinak než prsem, případně ho už v útlém věku od nočního kojení odnaučujete, zaděláváte si na problémy s kojením. Noční kojení je stejně přirozené jako kojení ve dne, dokonce možná ještě důležitější. V noci se totiž mateřské mléko tvoří nejvíce a kromě toho noční kojení pomáhá miminku v usínání, uklidnění a navozuje mu pocit bezpečí – tohle všechno je velmi důležité nejen pro jeho pohodu, ale také pro vývoj jeho mozku. Pokud si chcete kojení zachovat, noční kojení nijak neomezujte.

hracky-pro-nejmensi

4. Zbytečné příkrmy

Velmi mnoho novopečených maminek odchází už z porodnice s příkrmy umělým mlékem, většinou však naprosto zbytečně. Kojené miminko nepřibírá podle tabulek, ty jsou stvořeny pro děti krmené umělou výživou. Podávání jakýchkoli příkrmů by se mělo nejprve pečlivě zvážit, protože může způsobit potíže s kojením a jeho předčasné ukončení. Je-li miminko přikrmováno, nezbývá mu už tolik prostoru pro kojení, kojení se stává méně častým, tvoří se méně mateřského mléka a pokud je miminku příkrm navíc podáván nevhodný způsobem z lahve, může to zkazit techniku kojení a miminko pak bude mít problém se přisát k prsu.

5. Dudlík, lahev, klobouček

Tyto všechny pomůcky prokazatelně škodí kojení, protože kazí techniku přisátí. Žádná laktační poradkyně by vám nic z výše uvedeného nedoporučila a v případě, že se vyskytnou problémy s kojením, úplně prvním krokem, který je třeba pro nápravu udělat, je nemilosrdné odbourání dudlíku, lahve, či kloboučku (pokud s ním kojíte). Technika přisátí je totiž u prsu a dudlíku diametrálně odlišná.

Možná jste viděli různé reklamy, v nichž výrobce lahví popisuje, že dudlík na nich přesně imituje prsní bradavku a miminko se tak přisává úplně stejně jako k prsu. Není to pravda, žádná lahev nemůže napodobit bradavku, jistojistě však může pokazit kojení. Ano, existuje spousta dětí, které se kojí i s dudlíkem poměrně dlouho, ale to je spíše štěstí, dudlík a lahev tedy rozhodně nelze doporučit.

To stejné platí i v případě prsního kloboučku, který mnoho maminek vyfasuje již v porodnici. Argumentem bývají ploché či vpáčené bradavky, na které se miminko údajně nebude moci přisát. Ve skutečnosti se miminko vůbec nepřisává na bradavku, ale na prsní dvorec, bradavka se při kojení nachází až na kořeni jazyka, je proto úplně jedno, zda je malá, velká, plochá či vpáčená.

Podání prsního kloboučku opět vede ke špatné technice přisátí, miminko má problém přisát se bez kloboučku, navíc kojení přes klobouček miminko značně vysiluje, proto se kojí kratší dobu, dostane se k němu méně mléka než by bylo třeba a nastává problém – laktace se snižuje, miminko hůře prospívá, nastoupí příkrmy a kruh se uzavírá. Proto všem maminkám radím – nepoužívejte žádnou z těchto pomůcek, pokud chcete kojit dlouho a bez potíží.

Na závěr bych ráda řekla, že pokud vám na kojení vašeho miminka skutečně záleží, nejlepší radou je naslouchat vlastnímu instinktu. Neposlouchejte rady okolí, rodiny ani kamarádek, ale řiďte se sebou a potřebami vašeho miminka. Kojte jako savec, nenahrazujte svou náruč a prso ničím jiným. Pokud se vyskytnou potíže, neváhejte se obrátit na kvalitní laktační poradkyni, stojí to za to.

Pro Dudlu napsala: Bc. Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si dětské zboží:

Pokračujte v čtení blogu: