UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je noční kojení?

Kojení je hlavním a do určitého měsíce věku také jediným zdrojem výživy miminka. Kromě nasycení a přísunu nezbytných živin ale miminku poskytuje také pocit bezpečí, uklidňuje ho a pomáhá mu usnout, a to jak ve dne, tak v noci. Noční kojení je samostatnou kapitolou samo o sobě, protože v naší moderní společnosti se klade důraz na to, aby se miminko naučilo co nejdříve spát celou noc a kojilo se pokud možno co nejméně. Je to ale vůbec přirozené? A proč je noční kojení tak důležité?

nocni-kojeni

Noční kojení a společný spánek

Noční kojení jde ruku v ruce se společným spaním maminky a miminka, protože jsou to prapůvodní potřeby všech lidských mláďat už od pravěku. Miminko totiž ze své prapodstaty potřebuje ke svému štěstí a správnému vývoji ideálně nepřetržitý kontakt s maminkou a pokud možno neomezený přístup k mateřskému mléku.

A platí to i v noci. Většina přírodních národů spí pospolu se svými dětmi i dnes a domorodé matky své děti neomezeně kojí ve dne v noci. Vzhledem k tomu, že se miminko budí na kojení i vícekrát za noc, je sdílení postele s dítětem pro matku mnohem pohodlnější než neustálé vstávání. Manipulací s miminkem (například zvedáním z postýlky) ho navíc může probudit úplně a narušit mu tak spánkový cyklus a schopnost po kojení znovu rychle usnout.

Proč je noční kojení tak důležité?

Noční kojení je důležité hned z několika důvodů:

  1. Lidské mateřské mléko obsahuje jen minimum tuku, je tedy velmi rychle stravitelné, tudíž miminko zasytí jen na malou chvíli. I proto se my lidé řadíme mezi takzvané kontinuální savce, tedy savce, pro které je přirozené kojit se neomezeně a velmi často – tedy i v noci. Jiné druhy savců jsou takzvaní savci cykličtí, což znamená, že se nakojí a následně vydrží i několik hodin spát a jsou dostatečně nasyceni, zatímco jejich matka odchází třeba na lov nebo na pastvu.

  2. V noci se tvoří mnohem více hormonu prolaktinu, zodpovědného za tvorbu mateřského mléka a tvoří se tedy více mléka. V noci se také miminko intuitivně mnohem lépe kojí, protože v polospánku jsou jeho sací reflexy mnohem silnější. I proto je noční kojení důležité mimo jiné u miminek, která mají potíže s přisáváním, objevil se u nich bojkot nebo jakýkoli jiný problém.

  3. Noční kojení pomáhá miminku lépe zvládat přechod mezi jednotlivými spánkovými cykly. Pro tyto přechody je typické, že se na konci každého z nich probudíme, většinou ale jen částečně, otočíme se na druhý bok a spíme dál. To stejné platí i pro miminka, jakmile jim skončí jeden spánkový cyklus, začnou se vrtět, kňourat a instinktivně hledat prs. A právě naplnění této potřeby – tedy blízkosti maminky a kojení – pomáhá miminku znovu usnout, většinou docela rychle, mnohem rychleji, než jiným způsobem konejšení. Jsme zkrátka savci.

Budit dítě na kojení v noci?

Odpověď zní ne. Miminko, které v noci spí, není nutné, ba ani správné na kojení budit, tedy v případě, že správně prospívá a netrpí žádnou nemocí. Pokud bychom miminko během noci sami budili, aby se nakojilo, přerušili bychom mu tím spánkový cyklus a narušili jeho přirozený a křehký spánkový rytmus. J

ak už bylo napsáno, miminka (stejně jako my dospělí) se většinou v noci budí jen tak napůl, v polospánku se hlásí o kojení a díky sání z prsu zase rychle usnou. Pokud bychom miminko vzbudili, probudili bychom ho úplně a další usínání by bylo mnohem obtížnější, trvalo by déle a spánek by nebyl tak kvalitní, což by se projevilo ještě častějším nočním buzením a nevyspáním maminky. A to nikdo nechce.

Jak dlouho dítě kojit v noci?

Na otázku, jak dlouho je vhodné kojit dítě i v noci, neexistuje univerzální odpověď. Obecně by se ale dalo říct, že dítě by se mělo v noci kojit tak dlouho, dokud to potřebuje. Noční kojení tříletého dítěte je stejně přirozené a normální jako noční kojení ročního dítěte. Rozhodnutí, jakým směrem se budete ubírat s vaším dítětem vy, je jen na vás.

Pro Dudlu napsala: Bc. Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradský

Vyberte si dětské zboží:

Pokračujte v čtení blogu: