Podpora tvorby mateřského mléka?

Ačkoli je kojení tou nejpřirozenější součástí mateřství, ne vždy jde vše podle plánu. Některé maminky u sebe mohou dříve či později pozorovat sníženou tvorbu mateřského mléka. Dobrou zprávou je, že tento problém je velmi snadno řešitelný, navíc v krátkém čase. 

podpora-tvorby-materskeho-mleka

Co podpoří tvorbu mateřského mléka? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Proč dochází k poklesu tvorby mateřského mléka

Příčin poklesu laktace může být hned několik. V samotných začátcích kojení bývá na vině neznalost a nezkušenost spolu s nedostatečnou edukací a zastaralými, poškozujícími radami, kterých se novopečené mamince dostává již v porodnici nebo ordinaci pediatra. Mylné informace a stále tradované mýty o kojení pak vytváří živnou půdu pro pozdější problémy s kojením, například právě nedostatek mateřského mléka

Jak podpořit tvorbu mateřského mléka

1. Časté kojení

U kojení platí jedno jednoduché pravidlo – poptávka zvyšuje nabídku. Čím více se miminko kojí, tím více mléka se tvoří. Pokud máte podezření na nedostatek mléka (vaše miminko neprospívá, je neklidné, více pláče, méně čůrá, apod.), začněte ho k prsu přikládat co nejčastěji, opravdu kdykoli to půjde, kojte takzvaně na požádání. Pokud jste v porodnici či v ordinaci dětského lékaře dostali radu, že máte kojit pravidelně po třech hodinách, pak na ni s klidem zapomeňte, protože se jedná o přežitek z dob dávno minulých.

Dodržování intervalů mezi kojením je nejen nepřirozené, ale neprospívá jak miminku, tak kojení obecně, protože snadno dojde ke snížení tvorby mateřského mléka. Zvlášť v prvních týdnech života se miminko potřebuje kojit prakticky neustále a je to naprosto v pořádku. Postupem času, až se laktace ustálí, se intervaly mezi kojením přirozeně prodlouží. Pro navýšení tvorby mateřského mléka se tedy řiďte heslem „kojit, kojit a zase kojit.“

detske-obleceni

2. Kontakt kůže na kůži

Dalším základem úspěchu při navyšování laktace je kontakt kůže na kůži. Pokud je to možné, zalezte si s miminkem klidně na jeden celý den do postele a mějte ho pořád u sebe, nejlépe položené jen v plence na svém nahém hrudníku. Skin to skin kontakt totiž podporuje přirozené reflexy miminka – to se pak bude více kojit a vám se bude tvořit více mléka.

Nemáte-li možnost strávit delší dobu s miminkem v posteli, skvěle poslouží i šátek či ergonomické nosítko na nošení dětí. Miminko vás zkrátka musí cítit a vy musíte cítit jeho, díky tomu se vyplaví ty správné hormony a nastartuje se laktace. Pokud toto dodržíte, uvidíte, že se vám produkce mléka zvýší velmi rychle, klidně i do druhého dne.

3. Noční kojení

Noční kojení je pro miminko velmi důležité a v případě, že se vyskytnou potíže (jako např. pokles laktace), to platí dvojnásob. Nejlepší je kojit miminko v polospánku, tedy dokud není plně probuzené, tehdy jsou totiž jeho reflexy nejsilnější a v noci se také tvoří více mléka. Noční kojení není dobré omezovat či odbourávat, je totiž potřebné nejen pro udržení laktace, ale také pro správný vývoj miminka.

Pokud vám někdo bude tvrdit opak, pak vám předává mylné informace a je jedno, zda je to zdravotník či laik. Omezování nočního kojení je jedním z mnoha krůčků směřujících k potížím s kojením a poklesu tvorby mléka. Při snaze tvorbu mléka navýšit noční kojení rozhodně neomezujte.

4. Pitný režim

Aby se tvořil dostatek mateřského mléka, je samozřejmě důležité dodržovat pitný režim. Nejlepší volbou je čistá voda, vyzkoušet ale můžete i různé čaje. Některé babské rady zmiňují jako pomocníka pro zvýšení tvorby mléka také třeba meltu či černé pivo. Zda mají skutečný účinek není sice prokázáno, ale vyzkoušet to můžete.

hracky-pro-nejmensi

5. Bylinky

Obecně se má za to, že by každá kojící matka měla pít litry kojícího čaje, aby se jí tvořilo dost mléka. To sice není nic proti ničemu, bylinné čaje jsou vhodné pro doplnění pitného režimu, vliv na produkci mateřského mléka ale většinou nemají – bylinky v nich obsažené (fenykl, kmín či meduňka) mají spíše účinky na trávení a pomáhají zmírňovat bolesti bříška u miminka, laktaci jako takovou neovlivňují.

Jen velmi málo bylinek má prokazatelný vliv na tvorbu mateřského mléka, proto pokud bojujete s poklesem laktace, vyzkoušejte pískavici řecké seno nebo benedikt lékařský. Pamatujte však, že bylinky jsou pouze doplňkem při navyšování tvorby mléka, žádná bylinná směs nebude dost dobře účinkovat, pokud bude chybět kontakt kůže na kůži a kojení bude jakkoli omezováno.

6. Odstranění šidítek

Za sníženou tvorbou mateřského mléka většinou kromě nedostatečného přikládání miminka k prsu stojí různá šidítka a pomůcky, které jsou pro kojení nevhodné – dudlíky, lahve nebo prsní kloboučky. Pokud máte jakékoli potíže s kojením a používáte cokoli z výše uvedeného, s největší pravděpodobností bude příčina právě tam.

Dudlík či lahev totiž kazí techniku kojení, tudíž miminko může mít problémy s přisáváním, což má pak nevyhnutelně za následek pokles tvorby mateřského mléka, následné neprospívání miminka a nakonec příkrmy. Proto krokem číslo jedna je vždy odstranění těchto pomůcek, což vám ostatně poradí každá kvalitní laktační poradkyně. Pokud jste v situaci, že přikrmovat musíte, nikdy nepřikrmujte z lahve, ale např. cévkou po prsu, z kalíšku nebo stříkačkou.

detske-zbozi

7. Laktační poradkyně

Máte-li jakékoli nejasnosti ohledně kojení a nevíte si rady, určitě je na místě pozvat si domů kvalitní laktační poradkyni, která vám poradí. Většinou stačí jedna návštěva a problém je vyřešen. Uklidní vás, zkontroluje kojení a poskytne cenné informace a rady mnohem lépe než jakýkoli lékař.

Pro Dudlu napsala: Bc. Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si dětské zboží:

Pokračujte v čtení blogu: