Jak a kdy na první příkrmy?
Zavádění prvních příkrmů u miminek je velké téma. Rady a názory se v průběhu let neustále mění podle nejnovějších poznatků. Kdy je tedy vhodná doba na zavádění prvních příkrmů a jak dlouho stačí miminko plně kojit? WHO doporučuje u plně kojených dětí začít s příkrmy od ukončeného 6. měsíce věku, do té doby je vhodné dítě pouze kojit.
Zavádění prvních příkrmů
Názory na to, kdy je nejlepší začít miminku nabízet také něco jiného než mateřské mléko, se i v dnešní době různí. Ještě v poměrně nedávné době bylo dětskými lékaři hojně doporučováno zavádění prvních příkrmů od ukončeného 4. měsíce věku, nejpozději pak v ukončeném 6. měsíci.
Panovalo přesvědčení, že mezi 4. a 6. měsícem existuje tzv. imunologické okno, kdy je vhodné zavést potraviny, které obsahují potenciální alergeny (např. lepek). Toto tvrzení ale nebylo niky doopravdy prokázáno a celá řada odborníků s ním nesouhlasila. I dnes se však najde spousta dětských lékařů, kteří radí začít s příkrmy hned ve 4. měsíci.
O tom, kdy začít zavádět příkrmy u dítěte však musí rozhodnout pouze rodič, protože každé dítě má jiné potřeby.
Příkrmy u kojených dětí
U plně kojených dětí, které prospívají a nic jim nechybí, stačí opravdu výlučně kojit minimálně 6 měsíců a s příkrmy začít klidně i později, například v 8. měsíci nebo když dítě projeví o jídlo zájem. Do 1 roku by mělo mateřské mléko tvořit 90% veškeré výživy dítěte a příkrmy by měly být zaváděny citlivě a podle potřeb dítěte.
Mateřské mléko je plnohodnotnou a výživnou stravou a dokáže pokrýt nároky na výživu dítěte až do 2. roku věku. Je to živá tekutina, jejíž složení se neustále mění a přizpůsobuje aktuálním potřebám dítěte. Není pravda, že po dovršení 1 roku už mateřské mléko dítěti nic nedává a není nutné v kojení pokračovat. Naopak. Mateřské mléko i mezi 1. a 2. rokem dítěte představuje významný zdroj živin a protilátek.
Příkrmy u nekojených dětí
U nekojených dětí, které jsou krmeny umělým mlékem, je naopak věk 6 měsíců spodní hranicí a po jejím překročení už je vhodné přecházet na pestrou stravu. Umělé mléko je úplně jiné než mléko mateřské, nepodobá se mu ani trochu, proto je vhodné ho odbourat hned, jak je to možné a dítě začne v dostatečném množství přijímat pestrou stravu.
Umělé mléko je mrtvá tekutina, která v určitém věku nejenže nedokáže pokrýt všechny nároky na výživu a tekutiny u dítěte, ale má mnoho již prokázaných zdravotních rizik (obezita, cukrovka apod.). I z toho důvodu není nutné přecházet na tzv. pokračovací mléko – dítě, které přijímá pestrou stravu a tekutiny ve formě čajů nebo čisté vody, žádné pokračovací mléko nepotřebuje.
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská