Jak pečovat o pupík novorozence?

Po porodu, kdy je přestřižen pupečník spojující matku s dítětem a zajišťující miminku v průběhu těhotenství potřebnou výživu a přísun kyslíku, zůstane miminku pupeční pahýl. Měří v průměru okolo tří centimetrů a za nějaký čas sám odpadne, pokud ho po předchozí domluvě s vámi neodstraní už v porodnici. To může trvat jeden až dva týdny. Chcete-li čekat na přirozené odpadnutí pupečního pahýlu, je třeba vědět, jak o něj pečovat tak, aby odpadl co nejdříve a nehrozilo riziko infekce.

jak-pecovat-o-pupik-novorozence
Jak ošetřovat pupík novorozence?  (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak se starat o pupík novorozence

Vzduch

Aby došlo k přirozenému oddělení pupečního pahýlu od pupíku miminka, musí pořádně vyschnout. Tomu je možné pomoci nejlépe tím, že budete pupeční pahýl co nejvíce vystavovat vzduchu. Přísun vzduchu a větrání pupíčku je úplným základem a mnohdy bohatě stačí.

Používáte-li jednorázové pleny, vždy ohněte horní lem přední strany tak, aby byl pupeční pahýl vždy venku a dostalo se k němu více vzduchu. Také miminko oblékejte pokud možno do přírodních, prodyšných materiálů, jako je třeba bavlna nebo bambus.

detske-zbozi

Líh – ano nebo ne?

V porodnicích nejčastěji používají k ošetření pupečního pahýlu 60% líh, který doporučují na pupík nanášet při každém přebalování a po každém koupání až do doby, kdy sám odpadne. Líh má pomoci pupeční pahýl vysušit, dnes ho ale většina odborníků již nedoporučuje, protože dráždí pokožku novorozence a účinky nemá tak valné, jak se dříve myslelo. Naopak může dobu hojení pupíku prodloužit.

Bylinky

Pupeční pahýl můžete ošetřovat také pomocí bylinek, z nichž připravíte odvar, kterým budete pupík oplachovat a potírat. Vhodnými bylinkami jsou například řepík lékařský, měsíček lékařský, heřmánek nebo levandule. Vyzkoušet můžete také bylinkovou tinkturu z arniky.

hracky-pro-nejmensi

Mateřské mléko

Mateřské mléko je odnepaměti mocným lékem na vše možné, ne jen zdrojem živin pro miminko. Použít ho proto můžete i na pupeční pahýl.

Koupání - ano nebo ne?

Má-li miminko ponechaný pupeční pahýl, je lepší nekoupat ho, dokud sám neodpadne. Koupání totiž zpomaluje proces vysušování a pupeční pahýl by mohl začít mokvat a zvýšilo by se tím riziko infekce.

detske-obleceni

Neředěné éterické oleje – ano nebo ne?

Odpověď zní ne – neředěné éterické oleje na pupeční pahýl nepatří a nejsou vhodné ani na pokožku novorozence, jsou totiž příliš silné. Velmi často se doporučuje používat k péči o pupík éterický olej z levandule, to však může dětské pokožce škodit a navíc jeho silná vůně může miminko mást a to pak hůře cítí svou matku a mohlo by mít potíže s přisáváním k prsu.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská

Pokračujte v čtení blogu:

 

⏫ Potřebujete zlepšit pozice v SEO a hledáte zpětné odkazy? Spojte síly s Dudlu! ⏫