Jak zvládnout první dny po císařském řezu?
Tento článek bude věnován všem ženám, které buď čeká plánovaný císařský řez nebo chtějí být jen připraveny na všechny možné alternativy. Coby porodní asistentka a zároveň žena po dvou císařských řezech vám z vlastní zkušenosti poradím, jak zvládnout první dny po císařském řezu, na co se připravit a jak o sebe pečovat, či spíše nechat pečovat.
Bolest jizvy po císařském řezu (Zdroj fotky: https://www.freepik.com/)
Císařský řez je velká břišní operace
Císařský řez je v dnešní době velmi častým způsobem porodu. Indikace k němu jsou různé, v každém případě by se k němu ale mělo přistupovat jako k zachraňujícímu zákroku, a to pouze v případech, kdy není jiná cesta a kdy vaginální porod představuje vysoké riziko pro matku nebo dítě.
Pokud vám někdy někdo bude tvrdit, že ženy, které rodí císařským řezem, mají vlastně celý porod bez práce a že císařský řez není porod, pak to bude pravděpodobně někdo, kdo neví o čem mluví. Pravdou totiž je, že sekce (jak se císařský řez odborně nazývá) je také porod a není o nic jednodušší než porod přirozený, ba dokonce naopak.
Císařský řez je totiž velkou břišní operací, a to se všemi svými strastmi, riziky i rekonvalescencí. Na rozdíl od vaginálního porodu totiž po císařském řezu následuje mnohem delší doba zotavování, o bolestech čerstvé jizvy v podbřišku nemluvě. Žena po císařském řezu proto potřebuje v prvních dnech pomoc další osoby, ať už partnera nebo kohokoli jiného.
Bolest jizvy
Bolestivá jizva, která vám v prvních chvílích prakticky znemožní jakýkoli pohyb i v rámci postele – to je asi ta největší výzva, které budete v prvních dnech po porodu císařským řezem čelit. První vstávání probíhá obvykle hned následující den po sekci, brzy ráno, s pomocí sestřičky. Je to pravděpodobně to nejtěžší, co vás čeká. S každým dalším vstáváním už bude jen a jen lépe, důležité je to zkoušet a procvičovat. Sestřička vám ukáže, jak na to a se vším vám pomůže. Vstávat byste měla přes bok, abyste co nejméně namáhala břišní svaly a šetřila tak čerstvou jizvu.
V prvních dnech po operačním porodu budete také dostávat léky proti bolesti, zpočátku ve formě infuze či injekcí do svalu. Bezprostředně po sekci se podávají opiáty, které utlumí tu největší bolest. Později pak budete dostávat analgetika podle potřeby buď ve formě rektálních čípků nebo kapek. Jizva po císařském řezu obvykle nejvíce bolí zhruba týden až čtrnáct dní, ale pobolívat může samozřejmě i později. Je to velmi individuální a záleží na každé ženě, jejím prahu bolesti a také na tom, jak se jizva hojí.
Péče o jizvu
Už v porodnici vám ukážou, jak se starat o jizvu po císařském řezu. Úplným základem je čistota přísun vzduchu. Noste volnou noční košili, prodyšné bavlněné kalhotky a jizvu se snažte co nejvíce větrat. Nebojte se ji také pravidelně, klidně i několikrát denně, sprchovat čistou, vlažnou vodou a omývat dezinfekčním mýdlem.
V prvních dnech po operaci bude jizva oteklá, proto je dobré ji chladit. Nemusíte se ničeho bát, otok je naprosto přirozený a do několika dnů sám splaskne. Jizvu si jemně přidržujte při kýchání, vstávání z postele či smíchu, zkrátka kdykoli, kdy namáháte břišní stěnu.
Kojení
Kojení je další výzvou, které čelí všechny maminky po porodu, ať už po tom přirozeném vaginálním, nebo po císařském řezu. U žen po sekci to ale může být trochu složitější, hodně totiž záleží na tom, v jaké porodnici porod proběhl – ne všude jsou totiž prostorově, materiálně i personálně vybaveni na to, aby mohla být matka po císařském řezu ihned nepřetržitě se svým miminkem.
U kojení je přitom velmi důležité brzké první přisátí, které by mělo proběhnout nejpozději do 30 minut po porodu. Mnohde bohužel stále neumožňují bonding po císařském řezu, což je první raný kontakt novorozence s matkou, kdy je jí novorozenec položen na hruď, nejlépe kůže na kůži. Ve spoustě porodnic je běžná praxe taková, že se novorozenec ihned odnáší na výhřevné lůžko k prvnímu ošetření a prohlídce lékařem, pak se rovnou oblékne, zabalí do zavinovačky, na chvíli se ukáže mamince během šití a pak se hned odváží na novorozenecké oddělení.
Novopečená maminka pak putuje na gynekologickou nebo porodnickou JIP, kde zůstává na pozorování do druhého dne. A zde je právě ten kámen úrazu – miminko je matce v pravidelných intervalech nošeno na kojení, nebo spíše mělo by být, ne vždy se tak skutečně děje. Není proto výjimkou, že k prvnímu přiložení miminka k prsu dojde u některých žen po sekci až druhý den, přestože je důležité jak pro matku, tak především pro dítě zahájit kojení nejlépe ihned po porodu.
Jaká je moje rada?
Vyberte si pokud možno takovou porodnici, kde je možné být po císařském řezu ihned na pokoji s miminkem a další blízkou osobou, která vám ho bude nosit a pomáhat s ním (může to být partner, maminka, babička, kamarádka, zkrátka kdokoli, komu důvěřujete).
Pro kojení volte takové polohy, které vám budou co nejvíce příjemné (či spíš co nejméně nepříjemné) - v polosedě na posteli, v leže na boku apod. Sestřičky vám určitě rády poradí, případně se můžete obrátit na certifikovanou laktační poradkyni.
Péče o miminko
V prvních dnech po porodu je péče o miminko pro ženu po císařském řezu velmi náročná, a to právě kvůli zmíněné bolestivé jizvě. Zde vám dám úplně stejnou radu jako jsem psala výše, tedy zvolte si takovou porodnici, kde budete moci být na rodinném pokoji s další blízkou osobou.
Vyhnete se tak škodlivé separaci, budete více v klidu a sžívat se se svým miminkem. Doprovod se pak bude moci starat o miminko, když vy ještě nebudete mít sílu.
Po propuštění
Také po propuštění z porodnice doporučuji zajistit si pomoc na doma, protože začátky jsou opravdu nelehké. Snažte se co nejvíce odpočívat, šetřit jizvu a seznamovat se s miminkem.
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská