Pokud se nestane, že vám vak blan praskne takovým způsobem, že z vás plodová voda poteče doslova proudem, nemusí být tak jednoduché rozpoznat, že to, co odtéká z vaginy, je skutečně plodová voda. Několik dnů před porodem totiž může začít odcházet takzvaná hlenová zátka, která se často může projevit jako silný vodnatý či narůžovělý výtok, zvlášť u prvorodiček snadno zaměnitelný s plodovou vodou. Jak tedy poznat, že voda odtéká a kdy se vydat do porodnice?
Co dělat po odtoku plodové vody? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Plodová voda
Plodová voda (odborně amniová tekutina) je tekutina, která se nachází uvnitř plodových obalů (vaku blan, plodového vejce) a která obklopuje miminko v děloze. Skládá se především z moči miminka a sekretů z jeho dýchacích cest. Dítě plodovou vodu polyká a vdechuje a opět ji pak vymočí zpět. Ke konci těhotenství se objem plodové vody pohybuje mezi 500ml až 1000ml.
Prasknutí vaku blan a odtok plodové vody
Ve většině filmů, kde jedna z postav rodí, se porod ohlašuje odtokem plodové vody. Skutečnost je ale úplně jiná, odtokem vody plodové začíná jen malé procento porodů, jako první obvykle nastupují děložní kontrakce (bolesti), které se posléze stávají intenzivnějšími a pravidelnějšími. Někde se udává, že započne-li porod takzvaně „prasknutím vody“, může být vnímán jako bolestivější. Nutno ovšem podotknout, že zvládání bolesti je velmi individuální.
Vak blan, který se nachází kolem plodové vody a v němž je uloženo miminko, nejčastěji spontánně praskne na samém konci porodu (vzácně se dokonce může stát, že se miminko narodí v úplném a neporušeném vaku blan – takovým dětem se v různých kulturách věštilo budoucí štěstí).
Často však porodníci odtoku plodové vody pomáhají tím, že plodové obaly uměle protrhnou speciálním nástrojem a tím porod urychlí (říká se tomu dirupce vaku blan či amniotomie). O tomto výkonu se rozepíšu v některém z dalších článků.
Jak poznat odtok plodové vody a kdy jet do porodnice
Pokud si tedy nejste jistá, zda vám náhodou nepraskla voda, vezměte si klasickou vložku a chvilku počkejte. Pokud za hodinu až dvě bude nasáklá vodou, pak se pravděpodobně o vodu skutečně jedná a je na čase chystat se do porodnice nebo zavolat svou porodní asistentku (chystáte-li se na porod doma). Spolehlivé určení, že se na vložce nachází plodová voda, vám pak poskytne takzvaný Temešváryho roztok, který se nalije na vložku. Pokud zezelená, je to voda. Tuto zkoušku běžně dělají v porodnici při příjmu.
Začne-li vám odtékat plodová voda a vy jste si jistá, že to voda opravdu je, není třeba začít panikařit a odjet do porodnice ihned, ale bylo by ideální vyrazit tam přece jen o trochu dříve než v případě, že porod započne nástupem kontrakcí. Čas na sprchu a relaxaci ale mít budete, proto se pokuste beze spěchu naladit na začínající porod. Do porodnice se radí jet zhruba do dvou hodin po odtoku plodové vody.
Běžný postup je takový, že pokud se porod nerozběhne do 24 hodin od odtoku vody, začne se vyvolávat a po 12 hodinách se začnou podávat antibiotika do žíly (jako prevence infekce). V mnoha porodnicích se ale postupy změnily a někde už volí vyčkávací přístup, je-li vše v pořádku, miminku se daří, všechny krevní testy jsou v normě a nejsou patrné známky infekce.
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská
Pokračujte v čtení blogu:
- Jak být rodičem a nezbláznit se?
- Jak zvládnout a pochopit děti?
- Jak na miminka a nejmenší?
- Jak zvládnout těhotenství?
- Jak na kojení a nekojení?