Otec a doprovod u porodu
Doprovod k porodu je dnes naprosto běžná věc. Nejčastěji je to partner ženy (manžel či druh) - otec dítěte, může to být ale také jiná blízká osoba, například sestra, maminka nebo kamarádka. Ještě v poměrně nedávné době to ale rozhodně běžné (ba ani možné) nebylo - generace našich babiček a maminek rodily v porodnicích úplně samy, obklopeny pouze personálem, který jim byl úplně cizí. To je pro většinu nastávajících maminek dnes už jen těžko představitelné. S novými a novými poznatky v oboru psychologie a porodnictví se ale staré zajeté pořádky naštěstí mění a je to jedině dobře.
Otec u porodu (Zdroj fotky: Freepik.com)
Otec u porodu
Přestože se možnosti rozšiřují a zvyky mění, i dnes se najde spousta žen, které otce svého dítěte u porodu z různých důvodů nechtějí a naopak mnoho mužů, kteří sami o přítomnost u porodu nestojí. Současný trend však jednoznačně prozrazuje, že přítomnost partnera u porodu je nejen žádaná a běžná, ale může být také mnohostranně prospěšná.
Výhod přítomnosti tatínka u porodu je hned několik:
- poskytuje své ženě psychickou (i fyzickou) podporu v celém porodním procesu
- funguje jako významný prostředník v komunikaci mezi ženou a personálem porodnice (porodními asistentkami a lékaři)
- zastane spoustu úkonů, které ženě mohou ulehčit a zpříjemnit porod (může masírovat záda, pomáhat zaujmout různé úlevové polohy, tančit s ní — zkrátka cokoli, co ženě při porodu pomůže)
- partner u porodu mimo jiné funguje jako jakási "kontrola" celého porodu — může dohlédnout na to, aby byla pokud možno plněna porodní přání (jsou-li sepsána a probíhá-li celý porod fyziologicky)
- přítomnost otce u porodu svého dítěte má pozitivní vliv na jeho vztah k němu už od prvních chvil
- je-li porod ukončen operativně (císařským řezem v celkové anestezii) nebo nastanou jiné komplikace, které znemožní bonding miminka, může novopečený tatínek matku dítěte v tomto zastoupit — bonding může být proveden na jeho hrudi, může poskytnout péči miminku sám, aniž by došlo ke zbytečné separaci novorozence
Dobám, kdy nebylo možné mít u porodu ani jednu blízkou osobu, už naštěstí odzvonilo a za sebe můžu říct, že je dobré vzít si do porodnice někoho, komu důvěřujete a kdo vás podpoří. A pokud je to otec vašeho miminka, tím lépe. Ne každý muž je na to ale jak se říká stavěný, ne každý zvládne porodu přihlížet, proto je dobré to s partnerem předem probrat, zjistit, zda si vůbec přeje u porodu být a v klidu si o všem popovídat.
Vysvětlit mu, proč je to pro vás důležité, ale rozhodně ho nenutit. Ideální je společně absolvovat nějaký předporodní kurz, kde se oba dva dozvíte vše potřebné (výborné jsou například kurzy Hypnoporodu).
Jiný doprovod u porodu
Není to pouze partner, kdo může ženu doprovodit k porodu v porodnici. Jako doprovod si můžete vzít vlastně kohokoli, komu věříte, kdo je vám blízký, kdo vás bude umět nejlépe podpořit a s kým se budete cítit bezpečně. Může to být klidně vaše maminka, sestra nebo dobrá kamarádka.
Velmi oblíbeným doprovodem k porodu jsou dnes soukromé porodní asistentky, které o ženu pečují už v těhotenství, během porodu a také v šestinedělí. Výhodou vlastní porodní asistentky je, že se s ní nastávající maminka seznámí už v těhotenství, může s ní probrat všechna svá přání či strachy a zaměřit předporodní přípravu na to konkrétní důležité (což je u různých žen velmi individuální) a porod pak prožívá pod vedením někoho zkušeného, ale zároveň známého. To je veliká výhoda zvlášť pro ženu, která se v cizím prostředí nemocnice nemusí cítit vždy komfortně, což pak nezřídka způsobuje, že porod nepostupuje tak hladce, jak by v jiném, přívětivějším a známějším prostředí nejspíš postupoval.
Dula u porodu
Další oblíbenou osobou doprovázející ženy u porodu je tzv. dula. Není to porodní asistentka, nemá zdravotnické vzdělání a tím pádem ani kompetence k žádným zdravotním úkonům - specializuje se čistě na doprovázení žen k porodu, během něhož jim poskytuje potřebnou podporu (psychickou i fyzickou), věnuje se jim při zvládání kontrakcí, napomáhá k lepšímu postupování porodu a pečuje o ženy v čemkoli zrovna potřebují.
Spousta dul je zároveň laktačními poradkyněmi, takže následně můžou poskytovat také poradenství v oblasti kojení.
V některých porodnicích vám umožní vzít si s sebou i více osob jako doprovod, někde jen jednu, proto se raději informujte předem, co vám kde povolí. Osobně si myslím, že alespoň nějaký doprovod k porodu by měla mít každá žena, protože nemocniční porodní asistentky nejsou vždy stoprocentně po ruce, aby vás celým porodem provázely a pečovaly o vás tak, jak byste potřebovala a jak byste si zasloužila (i když by samozřejmě rády). Alespoň jedny ruce navíc, ruce, které vám pomohou a pohladí, se zvlášť u porodu rozhodně hodí a jistě je oceníte.
Kolik stojí otec u porodu?
Velmi častá otázka se týká toho, kolik korun se platí za přítomnost otce či jiné doprovázející osoby u porodu. Odpověď je jednoduchá - přítomnost doprovodu u porodu nesmí být podmiňována jakýmkoli poplatkem. Pokud v některých porodnicích poplatky za otce u porodu stále požadují, pak porušují zákon. Vybírání poplatků za přítomnost třetí osoby při porodu definitivně zakázal Ústavní soud v roce 2016.
Bc. Andrea Bělohradská, maminka a porodní asistentka | Editace: Andrea Bělohradská