Přirozený porod po císařském řezu
Vaginální porod po císařském řezu (zkráceně VBAC - vaginal birth after caesarean) je veliké téma samo o sobě. Každá "císařovna", která očekává dalšího potomka by měla vědět, že přirozený porod je i po předchozí sekci možný a bývá až z 90% úspěšný. Jeden císařský řez rozhodně automaticky neznamená další císařský řez. Pokud si tedy přejete porodit přirozeně, můžete. Pokud naopak zvolíte další císařský řez, i v tomto případě vám v porodnici vyjdou vstříc. Rozhodnutí je tedy jen na vás, ale ještě než se rozhodnete, doporučuji zvážit obě varianty, jejich rizika i přínosy.
Druhý porod po císařském řezu(Zdroj fotky: Freepik.com)
Lze přirozeně porodit po císařském řezu?
Podle nejnovějších poznatků je VBAC bezpečná alternativa k opakovanému císařskému řezu a přirozený porod je i v tomto případě tou nejlepší možností. Navíc může být velice ozdravný, zvlášť pro ženu, která se svým předchozím porodem sekcí není úplně srovnaná, vnímá ho jako osobní selhání nebo je jinak traumatizovaná.
Podmínky pro VBAC
Možnost přirozeného porodu u ženy s císařským řezem v anamnéze má několik podmínek, na základě kterých lékař vyhodnotí, zda bude vaginální porod pro ženu i miminko bezpečný. Velikou naději na úspěch máte, pokud:
- jste zdravá, netrpíte žádným závažným onemocněním, které by bylo indikací k sekci
- vaše těhotenství probíhá fyziologicky
- čekáte jen jedno miminko
- miminko je v poloze podélné hlavičkou
- od předchozího císařského řezu uběhl alespoň 1 rok a jizva je dobře zhojená
- tloušťka jizvy je větší než 2mm (měří se pomocí ultrazvuku) - zde musím zmínit, že dnes už od měření síly děložní stěny v místě jizvy mnoho porodníků upouští, protože to není směrodatný údaj pro úspěšnost VBAC
- odhadovaná hmotnost plodu je méně než 4000g
Riziko VBAC
Největším rizikem spojeným s VBAC je bezpochyby ruptura neboli prasknutí děložní stěny. Je to strašák nejen spousty žen, které mají za sebou jeden či více císařských řezů, ale také samotných porodníků. Pravda je však taková, že reálné riziko ruptury dělohy je zhruba 0,5%, což by se dalo interpretovat nejen tak, že 0,5% jizev se roztrhne, ale i tak, že 99,5% jizev se neroztrhne. To je dosti příznivé číslo, co myslíte?
Příprava na VBAC
Aby byl vaginální porod po císařském řezu úspěšný, je dobré se na něj připravit. Kromě předporodní přípravy jako takové, kterou vám může poskytnout kvalitní předporodní kurz nebo šikovná porodní asistentka, je důležité zaměřit se také na výběr porodnice, kde se o VBAC pokusíte a rozhodně není od věci zajistit si péči soukromé porodní asistentky, případně duly. Informovaný a kompetentní doprovod k porodu významně zvyšuje šanci, že bude vaginální porod úspěšný.
Zajistěte si pokud možno péči podporujících odborníků, kteří jsou přirozeným porodům po sekci nakloněni, vyjdou vám vstříc a vy budete mít jistotu, že vás ve vašem záměru porodit přirozeně maximálně podpoří. Porodnici vybírejte podle toho, jak se k takovým porodům staví, jaké je procento úspěšnosti a jak vysoký má podíl opakovaných císařských řezů. I na prostředí totiž záleží a může dost přispět ke zdárnému porodu.
Vůbec nejlepší možností pro ženu, která se chystá na VBAC, je tzv. péče one to one, tedy péče jedné porodní asistentky na jednu ženu, ideálně té porodní asistentky, která o vás pečovala už v těhotenství, máte-li ji. Nedílnou součásti přípravy na VBAC je také péče o jizvu - vhodné jsou jemné masáže, případně fyzioterapie.
Co je ale nejdůležitější, je samotné přání ženy - zda si přeje rodit přirozeně nebo raději opakovanou, plánovanou sekcí. Nemá smysl nutit se do něčeho, čeho se příliš obávám, to může celý proces porodu zbytečně zablokovat. Je ale dobré se svými případnými strachy pracovat, poradit se s porodní asistentkou nebo navštívit psychologa.
Je třeba mít na paměti, že císařský řez, navíc pokud je opakovaný, je velká operace, která s sebou oproti přirozenému porodu nese spoustu rizik - delší rekonvalescenci, bolesti jizvy, riziko infekce, riziko separace miminka, pomalejší nástup laktace, ale i ztížené podmínky pro případné další těhotenství a porod.
VBA2C neboli vaginální porod po dvou císařských řezech
Možná o této možnosti slyšíte poprvé, ale ano, i vaginální porod po dvou (či více) sekcích se může podařit. V Česku zatím panují obavy z vaginálního porodu po dvou sekcích a odborníky není doporučován, obecně převládá odmítavý postoj lékařů k takovým porodům. Ovšem nejsou nemožné.
Už i v naší zemi přibývá porodníků, co jsou i těmto porodům nakloněni a jsou ochotni to zkusit. Stejně jako u VBAC je i u VBA2C největším rizikem ruptura dělohy, což je pochopitelné, zvlášť byla-li děloha řezána opakovaně.
Jak už jsem psala, riziko ruptury je u porodu po jedné sekci 0,5% a po dvou císařských řezech se zvyšuje jen na 0,9%. Riziko ruptury dělohy a šance na úspěch vaginálního porodu jsou tak u porodu po jedné sekci a dvou sekcích téměř srovnatelné.
Pokud máte za sebou dva císařské řezy, čekáte další dítě a zvažujete pokus o vaginální porod, počítejte většinou s odmítavým postojem lékařů nebo porodnic. Pravděpodobně budete muset při výběru porodnice trochu hledat, ale i v ČR jsou takové, které mají s VBA2C zkušenosti a kde vás podpoří.
Určitě ale počítejte s tím, že budete více sledována (což je nezbytné). Mezi porodnice, kde podporují VBA2C patří třeba FNO nebo Vyškov. Porodit vaginálně po dvou sekcích samozřejmě můžete v kterékoli porodnici, ale v některých nemůžete počítat s tím, že vás podpoří, proto je lepší jet tam, kde ano. Než se však rozhodnete pro VBA2C, vše zkonzultujte s lékařem a ve vámi vybrané porodnici se předem domluvte.
Andrea Bělohradská, maminka a porodní asistentka | Editace: Andrea Bělohradská