UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Ženská bylinná napářka v těhotenství a při porodu?

Ať už je bylinná napářka součástí vaší rutinní péče o ženské zdraví nebo ji plánujete vyzkoušet poprvé v těhotenství a při porodu, je důležité vědět, že vaginální napářka je až do ukončeného 38. týdne těhotenství kontraindikována. Je to hlavně proto, že může v počátcích těhotenství uškodit nidaci oplodněného vajíčka tím, že redukuje děložní sliznici, může ohrozit zdravý vývoj plodu, případně způsobit potrat.

zenska-bylinna-naparka_1

Ženská bylinná napářka (Zdroj fotky: Pexels.com)

Bylinná napářka v těhotenství

Podmínkou pro bylinnou napářku v těhotenství je zralé, donošené těhotenství v termínu porodu, je tedy možné ji bezpečně praktikovat od ukončeného 38.týdne těhotenství, kdy se již mluví o termínové graviditě a porod může nastat prakticky kdykoli. Na samotném konci těhotenství tak může bylinná napářka jen prospět - pomalu totiž připraví miminku cestu ven tím, že změkčí a uvolní hráz a porodní cesty a zároveň vás naladí na příchod miminka, kterému svým teplem ukáže cestu ven. Velkým přínosem je také to, že vhodná bylinná směs pomáhá udržet optimální vaginální mikroflóru.

Spousta těhotných žen v těhotenství trpí na kvasinkové infekce a bylinky spolu s teplem pomáhají redukovat nežádoucí bakterie a kvasinky. Nedoporučuje se však ve chvíli, kdy kvasinková infekce právě probíhá, protože ji může i zhoršit. Napářkou oceníte i v případě, že před porodem cvičíte s aniballem pro uvolnění hráze a prevenci porodního poranění - prohřátí hráze bylinnou napářkou totiž dojde k jejímu uvolnění a změkčení a vy tak snížíte riziko případných oděrek způsobených balonkem. Před porodem je vhodné provádět bylinnou napářku nejlépe dvakrát až třikrát týdně.

detske-zbozi

Bylinná napářka při porodu

Bylinnou napářku oceníte i při samotném porodu. Jak už jsem psala výše, bylinné teplo pomáhá uvolnit a změkčit porodní cesty a harmonizovat mysl rodící ženy. Navíc je to velmi příjemná procedura, kterou během I. doby porodní určitě oceníte.

Pokud vám začnou kontrakce a vy si nebudete jistá, zda se jedná o poslíčky nebo už začíná porod, bylinná napářka poslouží stejně dobře jako teplá vana, zvlášť pokud doma vanu nemáte. Bylinná napářka může také pomoci ve chvíli, kdy porod vázne, nepostupuje tak, jak by měl, porodní cesty jsou tuhé a otevírají se pomalu. Zde opět zapůsobí ono blahodárné teplo a vhodně zvolená směs bylinek - maliník, mateřídouška, měsíček či levandule. Pokud je potřeba podpořit kontrakce, můžete do směsi přidat také skořici.

Tím, že se prohřeje oblast malé pánve, dojde k jejímu lepšímu prokrvení, změkčení a uvolnění porodních cest, zkrácení a lepšímu otevírání děložního čípku/branky a také mírné úlevě od porodních bolestí. Během napářky si můžete v rámci možností odpočinout, uvolnit se, naladit se na přicházející miminko, představovat si, jak mu bylinné teplo otevírá cestu ven.

hracky-pro-nejmensi

Spousta porodních asistentek a dul a dokonce i některé porodnice už bylinnou napářku zařadily do své péče o rodící ženu a mají dobré výsledky. Když vše nejde tak, jak by mělo, může napářka porodu pomoci a ženám je navíc velice příjemná. Pokud je vše v pořádku, není překážkou ani odtékající plodová voda. Zpozornět by však měly ženy, které trápí křečové žíly v oblasti vulvy - v takovém případě se napářka nedoporučuje, protože by mohla stav zhoršit.

Pokud s bylinnou napářkou nemáte žádné zkušenosti, nevíte, jak ji praktikovat či jaké bylinky zvolit, neváhejte se obrátit na svou porodní asistentku či dulu. Věřím, že pokud se rozhodnete ji vyzkoušet, dost možná ji budete chtít praktikovat i po porodu. 

Andrea Bělohradská, maminka a porodní asistentka | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si dětské zboží:

Pokračujte v čtení blogu: