UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je černý kašel u dětí?

Černý kašel (pertussis) je vysoce nakažlivé bakteriální onemocnění, jehož hlavním příznakem je úporný, dávivý kašel. Patří mezi nejnebezpečnější respirační choroby, ohrožuje zejména novorozence a kojence, u nichž může vést až ke smrti, riziková je tato nemoc ale i pro dospělé.

Přestože bylo proti černému kašli roku 1956 zavedeno povinné plošné očkování a výskyt tohoto onemocnění je dnes již minimální, choroba stále není zcela vymýcena a je třeba mít se před ní na pozoru. Naposledy byl nárůst případů nákazy černým kašlem zaznamenán v letech 2014 až 2018.

cerny-kasel-u-deti

Co černý kašel způsobuje?

Původcem černého kašle je bakterie Bordetella pertussis, která byla poprvé objevena a popsána v roce 1906 belgickým mikrobiologem, imunologem a nositelem Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu Julesem Bordetem. Tato bakterie produkuje nebezpečné toxiny, které napadají řasinkový epitel sliznic respiračního traktu, zejména průdušnice a průdušek.

Jak se černý kašel přenáší?

K nákaze černým kašlem dochází prostřednictvím kapénkové infekce, tedy během kontaktu s nakaženou osobou (při kýchnutí, kašli nebo jen běžném mluvení). Inkubační doba od nákazy po projevení prvních příznaků nemoci se pohybuje v rozmezí 7 až 21 dnů a nakažlivým se člověk stává těsně před propuknutím onemocnění.

Jak se pozná černý kašel u dětí?

Černý kašel zpočátku začíná poměrně nenápadně, nejprve se projevuje jako běžné nachlazení – objeví se bolest v krku, rýma, kašel, zvýšená teplota a únava. Na rozdíl od běžné neškodné virózy však příznaky po několika dnech neustupují, ale přetrvávají a po dvou týdnech od vypuknutí nemoci se přidají úporné záchvaty dávivého kašle, který je provázen křečemi průdušek, obtížným dýcháním vedoucím až k promodrání kůže a může se objevit i zvracení hustého hlenu. Dýchaní je zajíkavé a připomíná kokrhání kohouta. Tento stav je nebezpečný právě pro malé děti, nejvíce pak kojence, u nichž může být smrtelný.

Jaké jsou komplikace černého kašle?

Samotným kašlem to bohužel končit nemusí, onemocnění se totiž může nepříjemně zkomplikovat.

Mezi nejčastější komplikace černého kašle patří:

  • pneumonie (zápal plic)
  • zánět spojivek
  • zánět středního ucha
  • dušnost
  • dehydratace
  • u novorozenců, kojenců a batolat hrozí smrt

Jak se černý kašel léčí?

V případě příznaků poukazujících na závažné respirační onemocnění a hlavně pak v případě dušnosti je nutné ihned vyhledat lékaře. Černý kašel se vždy léčí antibiotiky a dále pak podpůrnými prostředky k tlumení příznaků onemocnění a zlepšení celkového stavu – zvlhčování vzduchu, dostatečný pitný režim (teplé čaje), léky proti horečce a bolesti, léky na tlumení kašle a nosní sprej s mořskou vodou.

Jak se černému kašli vyhnout?

Nejúčinnější ochranou před černým kašlem je očkování. To je dnes povinné a je součástí tzv. Hexavakcíny (očkovací látky proti záškrtu, tetanu, černému kašli, hemofilové infekci, dětské mozkové obrně a žloutence typu B). Očkování poskytuje ochranu přibližně ze 70 až 80% a v průběhu života se účinnost vakcíny snižuje, proto plánujete-li cestovat do zahraničí, kde se černý kašel vyskytuje, určitě se nejprve nechte přeočkovat.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská

Vyberte si hračky pro děti:

Pokračujte v čtení blogu: