Dysgrafie patří mezi specifické poruchy učení. Projevuje se zejména v grafickém projevu, konkrétně v psaní. První náznaky dysgrafie jsou mnohdy u dětí pozorovány již v předškolním věku, často se ale odhalí až po nástupu do školy. Tyto problémy je nejlepší zjistit co nejdříve a bezodkladně také pracovat na nápravě, aby se minimalizovaly následky.
Co je dysgrafie (Zdroj fotky: Freepik.com)
Co je dysgrafie
Dysgrafie způsobuje problémy v psaném projevu, konkrétně v oblasti písma. Dysgrafikovi většinou psaní trvá mnohem déle, než je běžné, písmo je neúhledné a nečitelné. Dochází také k vynechávání písmen nebo i celých slov. Dysgrafik má i problém s tím se psaní naučit. I sebemenší klička způsobuje velké problémy. Dítě má pocit, že ho ruka, kterou píše, neposlouchá.
Typy dysgrafie
Dysgrafie má několik typů:
- dysgrafie fonologická
- dysgrafie hluboká
- dysgrafie povrchová
Příčiny dysgrafie
- dědičnost
- poruchy vývoje v těhotenství
- komplikace při porodu a další
Jak s dysgrafií pracovat?
V první řadě je nutné kontaktovat pedagogicko-psychologickou poradnu a domluvit si návštěvu. Odborníci posoudí daný problém a navrhnou řešení, a to nejenom pro domácí přípravu, ale také pro výuku přímo ve škole.
Při práci s dysgrafikem je velmi důležitá motivace a zároveň i individuální přístup. Takovému žákovi by měl být věnován větší prostor na psaní textu i na vypracování úkolů. Zároveň je doporučován co nejmenší poměr psaného projevu vůči ústnímu. Vhodnou pomocí jsou také různé motorické cviky.
Vhodné jsou cvičení pro rozvoj jemné i hrubé motoriky. Důležitý je i nácvik správného úchopu tužky, vhodný sklon podložky a sešitu a také správné sezení při psaní. Zapomínat by se nemělo ani na pravidelný trénink v podobě nejrůznějších grafomotorických cvičení.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Editace: Andrea Bělohradská