Co je dětská obezita?
Obezita se v posledních letech rozvinula doslova v epidemii, a to nejen u dospělé populace, ale také u dětí. Dětská obezita je velmi vážné téma, protože se s ní potýká značné procento dětí a pandemie covidu-19 a s ní spojená omezení pohybu a aktivit tento problém ještě prohloubila. Obezita děti ohrožuje v mnoha aspektech jak fyzické, tak psychické zdraví.
Co je obezita?
Obezita (nebo také otylost) patří k nejčastějším metabolickým onemocněním a je pro ni charakteristické nadměrné ukládání tuků v těle a s tím spojená vyšší hmotnost. Na vině je nejčastěji energetický příjem vyšší než výdej. Předstupněm obezity je nadváha.
Co způsobuje obezitu u dětí?
V současné době trpí nadváhou každé čtvrté dítě a obezitou pak každé sedmé, což jsou děsivá čísla. Podle dat WHO je podíl dětí s nadváhou v České republice 27% a s obezitou 10%.
Nejčastějšími příčinami dětské obezity jsou:
- dědičnost – hraje roli až v 50% případů dětské obezity
- nevhodná strava – tučná jídla, sladkosti, průmyslově zpracované potraviny, sladké nápoje (ve vysoké míře)
- nevhodné stravovací návyky – přejídání, zajídání starostí, zahánění hladu sladkostmi (např. sladká tyčinka ke svačině, bonbóny za odměnu apod.)
- nedostatek pohybu
- negativní příklad v rodině – obézní rodiče, kteří mají nezdravou životosprávu, nevhodné stravovací návyky a své škodlivé vzorce předávají svým dětem
- hormonální poruchy – nemoci štítné žlázy nebo léčba kortikosteroidy (na vzniku obezity se jiná onemocnění nebo jejich léčba podílí jen v minimálním množství případů, pouze okolo 1%)
Jak obezita dětem škodí?
Stejně jako u dospělých, také u dětí může obezita vyústit v celou řadu nepříjemných zdravotních komplikací, které ovlivní jejich život. Čísla jsou neúprosná – až 80% obézních dětí se bude s obezitou potýkat i v dospělosti. Podle odborníků obezita zkracuje dětem jejich dětství o 1 až 2 roky, protože u nich většinou puberta nastupuje dříve než u dětí, které mají normální váhu.
Kromě zdravotních neduhů s sebou obezita nese také psychické potíže, protože děti s vyšší tělesnou hmotností bývají v kolektivech často terčem zesměšňování a šikany. U obézních dětí tak nezřídka dochází k rozvoji deprese, úzkosti nebo dokonce poruch příjmu potravy – anorexie či bulimie.
Zde jsou největší zdravotní rizika dětské obezity:
- diabetes mellitus II. typu (cukrovka)
- předčasná ateroskleróza a riziko kardiovaskulárních onemocnění)
- předčasná puberta
- trávicí potíže
- hypertenze (vysoký krevní tlak)
- kožní problémy
- nadměrné zatěžování kloubů a kostí a jejich rychlejší opotřebování
Jak dětskou obezitu léčit?
Léčba dětské obezity je během na dlouhou trať, který mají ve svých rukou především rodiče. Ti musí své dítě vést k zdravějšímu životnímu stylu, budovat u nich zdravé stravovací návyky a hlavně jim jít příkladem. Vhodná je také návštěva nutričního terapeuta a sestavení vhodného jídelníčku.
Kroky k léčbě dětské obezity:
- více pohybu – vhodný sport, pravidelné procházky
- změna jídelníčku – omezení tučných jídel, omezení sladkostí, dostatek vhodných potravin (ovoce, zeleniny, bílého masa)
- změna stravovacích návyků – pravidelné jídlo (snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře), nepřejídání se
- společné stravování u stolu
- dostatek spánku – dítě by nemělo ponocovat
- omezení sladkých, sycených nápojů
Pro Dudlu napsala: Bc. Andrea Bělohradská