Jak na laryngitidu u dětí?
Laryngitida neboli zánět hrtanu patří k běžným virovým onemocněním dětského věku, mezi rodiči malých dětí je však velmi obávaná. Průběh nemoci v akutní fázi může být celkem dramatický a vzácně i život ohrožující. Při laryngitidě totiž otéká hrtan (larynx), který je u dětí mnohem užší než u dospělých a v důsledku toho se mohou vyskytnout potíže s dýcháním a dítě se může začít dusit. Ve většině případů ale onemocnění proběhne bez větších potíží a postačí domácí léčba.
Co je laryngitida u dětí (Zdroj fotky: Freepik.com)
Příznaky laryngitidy
Akutní laryngitida u dětí se nejčastěji dostavuje v chladných částech roku. Jejím hlavním příznakem je typický suchý, hrubý, štěkavý kašel, který se objevuje nejčastěji ráno. Dále se mohou přidat další příznaky typické pro virová onemocnění – bolest v krku, zvýšená teplota, malátnost nebo chrapot. Inkubační doba nemoci je 1 až 3 dny a onemocnění obvykle odezní v řádu několika dnů.
Co dělat při laryngitidě u dětí
Protože je laryngitida virového původu, léčba je symptomatická, tlumí se tedy pouze příznaky onemocnění. Podávají se léky proti suchému kašli, léky proti horečce a bolesti a je nutné dodžovat klidový režim. U malých dětí je pak vhodné podávat na noc antihostaminika v tabletách (např. Dithiaden) a při záchvatech dušnosti i kortikoidové čípky – oba léky jsou na předpis, proto při jakémkoli podezření na zánět hrtanu u vašeho dítěte neváhejte navštívit dětského lékaře.
Při laryngitidě je pak dobré zvlhčovat vzduch v místnosti, kde dítě spí, nechat nejlépe otevřené okno, aby mohl dovnitř proudit čerstvý vzduch a zajistit spánek ve zvýšené poloze. Pomoci mohou také éterické oleje s mentolem do aromalampy či difuzéru. Nutný je samozřejmě klidový režim, dostatek tekutin a šetření hlasivek.
Co dělat, když dítě nemůže dýchat
Protože se k laryngitidě nezřídka může přidat i dušnost, je dobré vědět, jak se v tu chvíli zachovat. Dušnost se dostavuje vždy v noci nebo k ránu a dítě při něm nápadně sípe a nemůže se dostatečně nadechnout.
V takovém případě je nutné zachovat hlavně klid a postupovat následovně:
- Dítě zabalte do deky a odneste na čerstvý, chladný vzduch – k otevřenému oknu nebo na balkon. Působení chladného vzduchu pomůže zmírnit otok hrtanu a usnadní dýchání.
- Dítě se snažte pokud možno uklidnit.
- Podejte kortikoidový čípek, máte-li ho doma.
- Dejte dítěti studený obklad na krk.
Většinou do několika minut akutní dušnost odezní, pokud by se tak ale nestalo, volejte ZZS.
Pro Dudlu napsala: Bc. Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská