Jak na neštovice u dětí?
Plané neštovice (latinsky varicella) jsou vysoce nakažlivou infekční chorobou, která se řadí mezi běžná onemocnění typická pro dětský věk. Původcem je virus varicella zoster (VZV) a nemoc má obvykle mírný průběh. Platí, že v čím nižším věku neštovice propuknou, tím lépe je organismus snáší. Jak se plané neštovice projevují, jak se přenáší a jak se s nimi poprat?
Jak postupovat u neštovic u dětí? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Jak poznat neštovice u dětí
Hlavním a nejvíce patrným příznakem planých neštovic je typický výsev svědivých puchýřků. Ty se objevují nejvíce v oblasti obličeje a vlasové části hlavy, dále pak na trupu, zevních genitáliích, rukou a v menší míře i na nohou. Mohou se ale vyskytnout i v zevním zvukovodu, okolo konečníku či v ústech. Zhruba dva až tři dny před výsevem prvních puchýřků se může (ale nemusí) dostavit zvýšená teplota nebo i horečka.
Teploty mohou doprovázet onemocnění po celou dobu výsevu puchýřků, které se vysévají ve vlnách a může to trvat tři až šest dnů. Není tak výjimkou, že se na těle nacházejí souběžně nové puchýřky spolu se zasychajícími. Puchýřky jsou zpočátku vyplněné čirou, později mléčnou tekutinou, která je velmi infekční. Po několika dnech obvykle puchýřky prasknou a nakonec zaschnou a zmizí úplně.
Výskyt a imunita
Neštovicemi se nejčastěji nakazí děti ve věku od tří do devíti let, pokud by se tak nestalo do puberty, je na místě zvážit očkování. Prodělání nemoci poskytuje doživotní imunitu, virus však v těle zůstává usazen v bazálních gangliích míšních nebo hlavových nervů a v dospělosti se může kdykoliv reaktivovat a způsobit bolestivý pásový opar.
Jak se neštovice přenáší
Virus neštovic se šíří kapénkovou cestou a během přímého kontaktu s nakaženou osobou, ale také prostřednictvím předmětů, které předtím nemocný používal. Inkubační doba se pohybuje od dvou do tří týdnů od kontaktu s nakaženým. Nemocný je infekční již zhruba tři dny před projevem prvních příznaků a přestává být nakažlivý ve chvíli, kdy puchýřky prasknou a vytvoří se stroupek.
Jak léčit neštovice u dětí
Vzhledem k tomu, že jsou plané neštovice virového původu, není možné je léčit antibiotiky. Tlumí se pouze příznaky nemoci, tedy horečka a svědění. Dříve se puchýřky potíraly tekutým pudrem, dnes se však už od tohoto postupu upouští, protože kůže pod nánosem pudru nemůže dobře dýchat a celý proces hojení puchýřků se tím může prodloužit a zkomplikovat.
V lékárně jsou dnes k dostání různé chladivé masti a gely, které ulevují od svědění a zároveň brání zanesení bakteriální infekce do puchýřků. Nemocný se v žádném případě nesmí drbat, jednak kvůli riziku infekce a pak také proto, že by se mohly vytvořit nevzhledné jizvičky. Doprovází-li neštovice i horečka, podávají se běžná antipyretika. U dětí se však nesmí podávat léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové, protože by u nich mohl propuknout tzv. Reyův syndrom (porucha krevní srážlivosti).
Celková délka onemocnění od propuknutí prvních příznaků až do úplného vymizení vyrážky se pohybuje okolo dvou týdnů. Dříve musely být děti po celé přibližně dva týdny doma, dnes už je návrat zpět do kolektivu dřívější, okolo sedmi až deseti dnů, protože v té době již dítě není infekční.
Jaká jsou rizika planých neštovic
Přestože má onemocnění obvykle mírný průběh, má však také svá rizika a komplikace. Rizikovými skupinami jsou:
- těhotné ženy – do čtvrtého měsíce těhotenství hrozí v případě nákazy virem neštovic poškození plodu
- novorozenci – jsou ohroženi těžkým průběhem
- lidé s poruchou imunity a přidruženými chorobami
Vzácnými, za to však závažnými komplikacemi planých neštovic je postižení centrální nervové soustavy – zánět mozečku (cerebellitis), generalizovaná encefalitida nebo aseptická meningitida. Má-li nemocný zároveň oslabenou imunitu, může se rozvinout varicellový zápal plic či hepatitida.
Prevence
Účinnou prevencí onemocnění planými neštovicemi je očkování. Jeho účinnost se pohybuje okolo 90% a ačkoli nemusí úplně ochránit před onemocněním, výrazně snižuje míru výskytu puchýřků, horečky i jiných komplikací. Očkování je dobrovolné, nespadá tedy do povinného očkovacího schématu. Zvážit by ho měli určitě rodiče, jejichž děti se nemocí nenakazily do puberty a pak dospělí, kteří je též v dětství neprodělali.
Pro Dudlu napsala: Bc. Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská