UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vytrhnout mléčný zub?

Výměna mléčného chrupu je přirozený proces, kterému není třeba nějak výrazně napomáhat. Příroda není hloupá, mléčné zuby vypadnou samy a není třeba je trhat. Tím, jak se začne zvětšovat zárodek trvalého zubu, který čeká nad zubem dočasným, začne se mléčný zoubek viklat, až nakonec vypadne. Kdy je možné kývajícímu se zoubku pomoci?

jak-vytrhnout-mlecne-zuby

Jak bezbolestně vytrhnout mléčný zub? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Mléčný chrup

Mléčný nebo také dočasný chrup dětí se začíná vyvíjet již v těhotenství a k jeho prořezávání dochází v kojeneckém věku. První mléčný zoubek se u každého miminka prořezává v jinou dobu, některé dítko ho má už ve čtyřech měsících života, jiné až mnohem později, je to velmi individuální. Mléčné zuby jsou pak postupně nahrazovány zuby trvalými. První se začíná klubat přibližně kolem šestého roku věku dítěte a vytlačí dočasný zub, který následně vypadne.

Spousta lidí si myslí, že mléčné zuby nemají kořeny. Opak je však pravdou, mají kořeny a ne zrovna malé. Kořen mléčného zubu bývá dokonce dvakrát delší než samotná korunka. Jakmile se ale začne klubat zárodek trvalého zubu, kořen dočasného zubu se začne postupně vstřebávat. Když pak mléčný zub vypadne, skutečně již kořen nemá.

pece-o-zuby

Rady jak vytrhnout mléčný zub

Uvolnění a vypadnutí mléčného zoubku může od chvíle, kdy se začal kývat, trvat klidně celé týdny a je to tak naprosto v pořádku. Určitě není vhodné takový zub vytrhávat. Dítě si obvykle s kývajícím se zoubkem samo hraje jazykem, různě s ním hýbe sem a tam, čímž přirozeně a nenásilně napomáhá jeho postupnému uvolňování z dásně.

Někdy se ale může stát, že zoubek už visí v dásni doslova „na vlásku“ a ne a ne vypadnout – a to je jediný moment, kdy můžete zkusit zoubek jemně uvolnit a vytrhnout, v žádném případě by to ale nemělo proběhnout silou a přes odpor. Doma můžete vytrhnout jen zcela uvolněný mléčný zub s plně vstřebanými kořeny.

Pokud je tato podmínka splněna, tedy mléčný zub je skutečně dostatečně uvolněný a visí jen na malém kousku tkáně, nejlepší je uchopit jej prsty do buničinového čtverečku či papírového kapesníku a zoubek rychlým pohybem dopředu vytrhnout.

hracky-pro-deti

Na vytrhnutí mléčného zubu vždy k zubaři

Samozřejmě i u malých dětí s dočasným chrupem někdy nastane situace, kdy je nutné mléčný zub předčasně vytrhnout. Nejčastějším důvodem bývá rozsáhlý kaz nebo zubní váček (infekce). Takový zub, který je třeba vytrhnout předčasně, ale vždy musí vytrhnout zubní lékař, nikdy se do trhání nepouštějte sami doma. Takový mléčný zub totiž má ještě kořeny, vyžaduje tedy odborné ošetření.

Pro Dudlu napsala: Bc. Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská

Pečujte o ústní hygienu:

Pokračujte v čtení blogu: