Jak poznat příznaky meningokoku u dětí?
Meningokoková infekce je jednou z nejzávažnějších nákaz, která může může postihnout jak dítě, tak dospělého člověka. Propuknout může v kterémkoli věku, nejvíce ohrožené jsou však malé děti od narození do zhruba 4 let věku, další rizikovou skupinou jsou pak dospívající mezi 15 a 19 lety. Onemocnění má většinou velmi rychlý průběh a často končí doživotními následky nebo smrtí.
(Zdroj fotky: Freepik.com)
Co je původcem meningokokové infekce?
Patogenem, který tuto závažnou infekci vyvolává, je bakterie Neisseria meningitidis. Existuje několik typů meningokoků, nejčastějšími původci infekce u lidí jsou typy A, B, C a W, přičemž nejzávažnější průběh i následky způsobuje meningokok typu C.
Meningokok je součástí mikroflóry velkého množství lidí, mezi adolescenty je to až 10%. Časté je takzvané bezpříznakové nosičství, kdy kolonizace meningokokem hostiteli nezpůsobuje žádné potíže, může ho však šířit nevědomky dál a u někoho jiného už potíže způsobí, často velice závažně a život ohrožující – u meningokokové infekce jde totiž doslova o hodiny. Proč u některých lidí meningokok žádné onemocnění nevyvolá a jiného ohrozí na životě, to se dosud nepodařilo objasnit.
Jak se meningokoková infekce přenáší?
Meningokoková infekce se přenáší běžným mezilidským kontaktem a kapénkovou infekcí. U mladých lidí a dospívajících k nákaze dochází často na místech, kde se schází hodně mladých lidí, typicky na diskotékách a koncertech. Inkubační doba je 1 až 8 dní.
Jak se meningokoková infekce projevuje?
Nákaza meningokokem způsobuje meningitidu (zánět mozkových blan), které může vést až k celkové sepsi organismu a ke smrti. Meningokok totiž napadá nejen mozek a nervovou soustavu, ale také ostatní orgány v těle a může způsobit například selhání dýchací soustavy nebo srdce. Diagnostika nákazy meningokokem bývá velmi zrádná v tom, že se její příznaky dají snadno zaměnit za banální respirační onemocnění, například chřipku nebo angínu.
Zpočátku se totiž projevuje především zvýšenou teplotou až horečkou, bolestí kloubů a svalů, bolestí hlavy, bolestí v krku, celkovou únavou a slabostí. Diagnostikovat meningitidu v jejích počátcích je velice obtížné i pro lékaře. K výše uvedeným příznaků se obvykle po dvou až třech dnech přidají další, mnohem závažnější symptomy, z nichž už je možné rozpoznat nákazu meningokokem a tehdy de nejvyšší čas vyhledat lékařskou péči.
Příznaky meningokoka u dětí jsou:
- světloplachost
- šíjová ztuhlost
- průjem
- horečka
- červené flíčky na kůži (petechie = podkožní krvácení)
Pokud u svého dítěte zpozorujete některé z těchto příznaků, ihned jeďte do nemocnice, meningokoková infekce má totiž zpravidla velmi rychlý průběh a ke smrti může dojít i do 24 hodin po propuknutí akutních příznaků.
Jak se meningokoková infekce léčí?
Léčba meningokokové infekce probíhá vždy v nemocnici na jednotce intenzivní péče, kde jsou podávána širokospektrá antibiotika do žíly a monitorovány základní životní funkce. Bohužel u tohoto druhu onemocnění je velmi vysoké riziko komplikací, a to i při včasné léčbě – až pětina všech nakažených dětí a mladistvých se potýká s trvalými následky nemoci – poruchou sluchu, poruchou zraku nebo ztrátou některých postižených částí těla (končetin, prstů apod.), které musí být ve velmi vzácných případech amputovány.
Jak meningokokové infekci předcházet?
Meningokokové infekci lze dnes účinně předcházet očkováním, které je dostupné již pro malé kojence. O možnostech očkování se určitě neváhejte informovat u svého pediatra.
Pro Dudlu napsala: Bc. Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská