UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak na noční děsy u dětí?

Noční děsy (pavor nocturnus) u dětí můžeme řadit k poruchám spánku a často úzce souvisí s náměsíčností. Jsou nepříjemné, vypadají děsivě a leckterého neznalého rodiče mohou značně znepokojit, zvlášť pokud se s nimi nikdy předtím nesetkal ani o nich neslyšel.

nocni-desy-u-deti

Noční děsy u dětí při nemoci? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak poznat noční děsy u dětí

Projevují se nenadálou panikou a děsem, kdy dítě začne zničehonic ze spánku hlasitě křičet, může i mlátit a kopat kolem sebe nebo i vstát z postele a utíkat pryč. Noční děs je často provázen také zrychleným pulsem a pocením. Poznáte ho i podle toho, že je velmi těžké dítě uklidnit, většinou vás bude odstrkovat a odhánět od sebe pryč, případně vaše snahy o objetí a utišení vyvolají ještě větší křik. Dítě působí duchem nepřítomně a je to z toho důvodu, že není zcela probuzeno.

Noční děs může trvat 20 až 30 minut, ale nejčastěji odezní dříve. Ustane stejně rychle, jako začal a dítě si ho zpravidla ráno vůbec nepamatuje. Jak ale takový noční děs vzniká? A souvisí s noční můrou?

Noční děsy versus noční můry

Možná si myslíte, že vaše dítě vystrašil špatný sen, nepříjemná noční můra, ale není tomu tak. Noční děs a noční můra jsou dvě odlišné věci. Rozdíl mezi noční můrou a nočním děsem je ten, že noční můra obvykle vzniká na základě nějakého nepříjemného zážitku či nevhodného filmu z posledních dnů, zatímco noční děs přichází bez zjevné příčiny.

Ačkoli v obou případech dítě v noci pláče a je neklidné, v případě noční můry nezačne plakat ve spánku, ale až po probuzení ze zlého snu. Je reálně vystrašené, uvědomuje si to a sen, který ho vyděsil a vytrhl ze spánku si dobře pamatuje. Vyžaduje fyzickou blízkost rodičů, potřebuje uklidnit a může se bát znovu usnout. Noční můra se vyskytuje obvykle až v druhé polovině noci a v mělkém spánku, kdy dítě sní (REM fáze).

Naproti tomu útok nočního děsu přichází při neúplném probuzení z hlubokého spánku (non-REM fáze), dítě je právě proto velmi těžké až nemožné uklidnit, brání se fyzickému kontaktu, ale po úplném probuzení veškerý strach a děs vymizí a dítě nemá problém znovu usnout. Naopak většinou usíná velmi rychle poté, co noční děs odezní.

Noční děsy přichází v první polovině noci, nejčastěji 1 až 4 hodiny po usnutí a trápí zhruba 12% dětí mezi 2. až 12. rokem věku. Nejčastěji se začnou vyskytovat kolem 4 let, ale i mnohem dříve. Vědci stále s jistotou neví, proč noční děsy vznikají, ale má se za to, že na vině může být nevyzrálost nervové soustavy a roli hraje také dědičnost.

Jak se zachovat?

Pokud vaše dítě zachvátí noční děs, nemá smysl snažit se ho jakkoli uklidnit či probudit, dítě si vaše snahy vůbec nebude uvědomovat. Jediným návodem, jak takové nepříjemné chvíle zvládnout, je nechat je proběhnout, protože během několika málo chvil noční děsy samy odezní stejně rychle, jako začaly. Je ale dobré dávat na dítě pozor, což ale jistě učiní každý rodič s úplnou samozřejmostí. Ráno pak nemá význam s dítětem o nočních děsech mluvit, protože si je nepamatuje.

U malých dětí do šesti let není třeba vyhledávat lékaře, protože neexistuje způsob, jak noční děsy řešit. To samé platí pro náměsíčnost, která s nimi úzce souvisí. Kdy je ale vhodné lékaře vyhledat je situace, že je dítě kvůli nočním děsům unavené nebo jakkoli vystrašené a objevují se i ve školním věku a nadmíru často.

Dobrou zprávou je, že noční děsy nejsou pro dítě nijak nebezpečné ani poškozující. Je tomu tak proto, že si je děti ráno většinou vůbec nepamatují. Přesto jsou ale nepříjemným zážitkem a mohou narušovat kvalitu spánku jak dětí, tak rodičů. Dá se jim ale aspoň částečně předcházet.

hracky-pro-deti

Jak předcházet nočním děsům a zlým snům?

Radou číslo jedna je správné nastavení vnitřních hodin a jistá pravidelnost večerního klidu a ukládání dítěte ke spánku. Dítě si musí vytvořit správný spánkový rytmus. Častěji se noční děsy vyskytují v případě, že je dítě přetažené, proto je dobré dávat ho přes den více spát, pokud to ještě potřebuje, aby pak nemělo větší potřebu hlubokého spánku – během něho totiž noční děsy přicházejí.

Dobře rozmyslet byste si měli ale i výběr pohádek, které svým dětem budete číst před spaním. Doporučuji vyhnout se příběhům, kde se vyskytují draci, čerti a jiné obludy. To samé platí i pro sledování televize, to znamená žádné strašidelné filmy pro dospělé. Televizi je vhodné před spaním omezit nejlépe úplně, protože může narušovat usínání. Pozitivní vliv může mít také doplnění vitaminů skupiny B, které podporují správnou činnost nervové soustavy.

Pro Dudlu napsala: Bc. Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si doplňky do ložnice:

Pokračujte v čtení blogu: