Rotavirová infekce patří mezi průjmová onemocnění, které čas od času postihnou každého z nás, malé děti nevyjímaje. Virové střevní nákazy jsou nejčastěji vyvolány noroviry, střevními adenoviry, sapoviry nebo právě rotaviry. Rotavirová infekce je ze všech zmiňovaných střevních viróz nejnebezpečnější, protože může vést k dehydrataci a velmi často je při něm nutná hospitalizace v nemocnici.
Rotavirové infekce u dětí (Zdroj fotky: Freepik.com)
Jak se rotavirová infekce projevuje?
Hlavním příznakem rotavirové nákazy je silný vodnatý průjem a zvracení, při němž dítě nedokáže udržet v žaludku téměř nic.
Dalšími projevy jsou:
- bolesti bříška
- plynatost
- zvýšená teplota až horečka
- únava, malátnost
- podráždnost
- nechutenství
Rotaviry jsou nejvíce ohroženy děti od kojeneckého věku do tří let, kdy mívá také nejzávažnější průběh, často vyžadující pobyt v nemocnici. Průjem, který toto onemocnění doprovází především, je opravdu úporný, vodnatý a může trvat i déle než týden.
Střevo následkem infekce ztrácí schopnost vstřebávat důležité živiny a minerály a při průjmu a zvracení ztrácí také tekutiny, což může vést k dehydrataci, která je velmi nebezpečná. Jak ji poznat?
Toto jsou varovné signály:
- dítě močí mnohem méně nebo vůbec
- trpí silnou žízní
- dítě má suché sliznice málo, tvoří se mu méně slin a málo slzí
- u miminek je fontanela na hlavičce propadlá
- dítě má suchou kůži a popraskané rty
- dítě může mát závratě
- oči jsou zapadlé
Zpozorujete-li některé z výše uvedených znaků dehydratace, co nejdříve s dítětem navštivte lékaře.
Jak se rotavirová infekce přenáší?
Rotavirová nákaza je vysoce nakažlivá, protože stačí jen velmi malá virová nálož k tomu, aby nemoc propukla. Rotaviry se přenáší fekálně-orálním kontaktem, nejčastěji rukama, které nebyly dostatečně umyté po toaletě nebo kontaminovanými předměty, na nichž ulpí rotaviry ze stolice. Inkubační doba se pohybuje mezi 1 až 3 dny, dítě je však infekční klidně již 2 dny před vypuknutím prvních příznaků.
Jak se rotavirová infekce léčí?
Stejně jako všechny ostatní virózy neexistují ani na rotavirovou infekci účinné léky, léčba tedy spočívá ve zmírňování nepříjemných příznaků, jako je horečka a bolest břicha, a dále pak v rehydrataci organismu (zavodňování) a doplňování ztracených minerálů a dalších důležitých látek. Doplňkovou léčbou jsou pak probiotika, která pomáhají navrátit střevní mikroflóru do normálu.
Nutností jsou také léky proti průjmu. Léčba trvá obvykle týden až deset dnů a po celou dobu je nutné dodržovat dietní režim. Pokud je dítě kojené, pak jedině dobře, kojení mu dodává potřebné živiny a tekutiny. V případě úporného zvracení ale kojte raději častěji a po malých dávkách, aby dítě všechno mateřské mléko okamžitě nevyzvracelo.
Očkování proti rotavirům
Dnes již naštěstí existuje očkování proti rotavirové infekci, které má význam už v kojeneckém věku. O možnostech očkování vás informuje váš pediatr a je možné jej provést již od 6. týdne života miminka. Aplikuje se ve dvou nebo třech dávkách podle typu vakcíny a vaše dítě účinně před touto nákazou ochrání.
Pro Dudlu napsala: Bc. Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská
Pokračujte v čtení blogu:
- Jak vyčistit ucpané WC?
- Jak naučit dítě na nočník?
- Jak postavit kadibudku?
- Jak na pokakávání u dětí?
- Jak na průjem u dětí?