Jak na zánět středního ucha u dětí?
Zánět středního ucha (otitis media) je nepříjemné infekční onemocnění sliznice Eustachovy trubice, která se nachází v oblasti středního ucha. Postihuje především malé děti, nejvíce v batolecím věku, rozvinout se však může i u dospělých. U dětí jde o jedno z nejčastějších zánětlivých onemocnění. Způsobit ho mohou viry, bakterie, vzácněji plísně. U dětí je zánět středního ucha většinou úzce spjat s rýmou – z horních cest dýchacích se infekce rozšíří do středouší.
Jak na zánět středního ucha u dětí?
Co je zánět středního ucha?
Při zánětu středního ucha se stává Eustachova trubice neprůchodnou a v oblasti středního ucha se začne hromadit tekutina, která následně utlačuje ušní bubínek a způsobuje tak nepříjemnou bolest. Infekce středouší mohou probíhat akutně nebo chronicky (v případě neléčení nebo nedostatečné léčby) a velmi často dochází k opakovaným zánětům středního ucha u dětí. K rozvoji nemoci dochází nejčastěji při rýmě, kterou vyvolávají běžné neškodné respirační viry (rhinoviry či adenoviry) na něž následně může nasednout bakteriální infekce. Původcem bakteriálního zánětu středního ucha je bakterie Streptococcus pneumoniae nebo Haemophillus pneumoniae a tento typ infekce již vyžaduje léčbu antibiotiky.
Jak poznat zánět středního ucha u dětí?
Zánět středního ucha u dětí poznáte podle následujících příznaků:
- bolest ucha – dítě si na ucho často sahá, nemůže na něm ležet
- neklid a plačtivost
- sekrece z ucha – z ucha vytéká tekutina nažloutlé barvy (často zanechává skvrny na polštáři)
- zhoršení sluchu – dítě hůře reaguje na zvuky
- pocit zalehnutého ucha
- zvýšená teplota nebo horečka
- nechutenství nebo zvracení
- únava a malátnost
- poruchy rovnováhy
Jak se zánět středního ucha léčí?
Pokud máte u svého dítěte podezření na zánět středního ucha, určitě co nejdříve navštivte dětského lékaře, který vás odešle na ORL (ušní, nosní, krční). Při zánětu středouší totiž vlivem nahromaděné tekutiny může dojít k prasknutí ušního bubínku, které by se mohlo zhojit větší jizvou a zanechat následky na sluchu. Ušní lékař naopak bubínek sám odborně propíchne na místě, které se nejlépe hojí a nezanechává jizvu. Po tomto zákroku dochází k úlevě od bolesti a bubínek se hojí.
Pokud je zánět středního ucha podchycen v rané fázi, někdy postačí antibiotické kapky do ucha a léky proti horečce a bolesti, případně antibiotika ve formě sirupu nebo tablet (podle věku dítěte).
Režimová opatření při zánětu středního ucha
Při zánětu středního ucha je třeba dodržovat několik zásad:
- dbát na to, aby se do uší nedostala voda
- necestovat letadlem (změny tlaku během letu by mohly dítěti uškodit)
- udržet dítě pokud možno v klidu a dopřát mu odpočinek
Jaké jsou rizikové faktory zánětu středního ucha?
Některé děti mohou k být k zánětům středouší náchylnější než jiné. Zde jsou některé rizikové faktory, které mohou k rozvoji otitidy přispět:
- dítě neumí smrkat – je vhodné naučit dítě smrkat pokud možno co nejdříve, případně velmi malým dětem nos při rýmě pravidelně odsávat
- nekojení
- používání dudlíku
- kouření v domácnosti či okolí dítěte
- zvětšené nosní mandle
- nedonošenost
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská