UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vybrat čtečku knih?

Mezi knihomoly se už několik let vede spor o tom, jestli je lepší klasická papírová kniha či elektronická verze v podobě čtečky. Často slýchám názory typu: „Na papírovou knihu nic nemá!“ Zastánci čtečky zase rádi vyzdvihují, že se nemusí s knížkami tahat. Já se řadím do té první skupiny, která miluje klasické papírové knížky. (Že by to bylo tím, že miluju jejich vůni?). Přesto má ale i čtečka knih své výhody. V tomto článku vám poradím, jakou čtečku vybrat.

jak-vybrat-ctecku-knih

Jak vybrat čtečku knih (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jakou má čtečka výhodu?

Když jsem začala studovat ve městě vzdáleném 400 km od mého domova, začala jsem nad čtečkou knih přemýšlet. Většinou jsem domů jezdila 1x za 14 dní, takže jsem měla těžkou tašku, a nechtěla jsem v ní tahat učebnice a knížky. Nakonec mi čtečku přinesl Ježíšek a od té doby jsme věrní kamarádi.

Za jednu z předních výhod čtečky považuji její hmotnost. Čtečka je lehká, skladná a vejde se do ní několik set knih. Využívám ji především na cestách či na dovolených.  Některé čtečky obsahují doplňovkou slovníkovou službu, kterou já osobně hojně využívám na čtení knih v cizích jazycích. Výhodou také je, že můžu pohodlně vyhledávat v textu knihy. Zároveň se mi líbí myšlenka, že místo nákupu několik set knih mám pouze jeden výrobek a šetřím tím stromy.

Na co si dát při výběru čtečky pozor?

  1. Typ displeje

    Při výběru si dejte určitě pozor na to, abyste si koupili čtečku s tzv. e-ink displejem. Tento typ displeje nevyzařuje světlo a šetří naše oči, je to jako skutečný papír. Existují také LCD displeje, které mají tablety nebo mobily, nicméně tento typ displeje není na dlouhodobé čtení vhodný.

  2. Velikost displeje

    Promyslete si, jak velký displej byste chtěli mít. Standardní uhlopříčka je šestipalcová, tj. 15,24 cm. Pro mě je tato velikost dostačující a u většiny elektronických knih mi šestipalcový displej stačil. Jen párkrát se mi stalo, že jsem si ve čtečce chtěla otevřít učebnici v PDF, a tam už jsem měla text rozházený. Pokud tedy předpokládáte, že budete číst i PDF či jiné větší formáty, zvolte si i větší velikost displeje, např. sedmipalcový (17,78 cm).

  3. Podsvícení displeje

    Další důležitou věcí u displeje je, zda je podsvícený, či nikoliv. V tomto případě samozřejmě záleží na tom, kolik chcete do čtečky investovat. Pokud vám na ceně nezáleží, určitě si pořiďte čtečku s podsvíceným displejem. Budete moct číst i ve chvílích, kdy nebude k dispozici světlo. Já ke čtečce přistupuji jako ke knížce. Když si večer čtu klasickou papírovou knihu, tak si rozsvítím lampičku, takže pro mě podsvícení displeje není tak důležitým parametrem. Ale věřím, že to mnozí z vás mohou ocenit!

  4. Ovládání čtečky

    Čtečku můžete ovládat dvěma způsoby – buď klasickými tlačítky nebo dotykem. Chtěla bych vám poradit, abyste dali přednost čtečce s dotykovým displejem. Já mám čtečku s tlačítky a věřte mi, že jestli čtete hodně, tak vás pak klikání na tlačítka přestane bavit. J Některé čtečky nabízí obě varianty.

  5. Velikost úložiště

    Moje čtečka má velikosti 4 GB, což si myslím, že je dostačující prostor. Elektronické knihy jsou soubory, které jsou opravdu malé, většinou mají pár desítek kB. (Elektronické knihy jsou dostupné ve formátech MOBI či EPUB.) Pokud si myslíte, že by vám to přece jen nestačilo, dívejte se po čtečce s větším úložištěm či možností připojení SD karty.

  6. Další parametry

    Ráda bych ještě zmínila, že čtečka má velkou výdrž – já ji nabíjím maximálně 2x do měsíce. Je to dáno tím, že displej spotřebuje méně energie, a tak vám čtečka dlouho vydrží. Další užitečnou funkcí je možnost WiFi připojení a to z toho důvodu, že knihy do čtečky snadněji nahrajete. U mé čtečky je možnost si knihy zaslat na speciální email. Jakmile čtečku zapnu, stáhnou se mi knihy pomocí WiFi připojení z tohoto emailu automaticky.

Co dalšího si ke čtečce pořídit?

V neposlední řadě bych ráda upozornila, že čtečka je elektronika a může se vám snadno rozbít. Pořiďte si určitě ještě obal a pokud máte dotykový displej, tak doporučuji i fólii. Tak ať máte hezké počtení!

Pro Dudlu napsala překladatelka: Lucie Ušiaková | Edit: Andrea B.

Vyberte si příslušenství k PC:

Pokračujte v čtení blogu: