UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jsou lepší šperky z chirurgické oceli nebo stříbra?

To by bylo krásné, kdybyste dostali hned jasnou odpověď, že? Jenže to tak úplně nejde. Oba kovy sice vypadají skoro stejně, ale tím taky jejich podobnost končí. Což je vlastně plus. Můžete si totiž vybrat přesně to, co bude vyhovovat vám. A v čem skutečně zazáříte. 

sperky-z-chirurgicke-oceli-vs-stribro
Chirurgická ocel nebo stříbro? (Zdroj fotky: istockphoto.com)

Nechce se vám číst?

Chápeme, občas prostě není nálada (nebo čas). Abyste se nemuseli opakovaně prokousávat textem, můžete vždycky mrknout do naší tabulky. 

 Chirurgická ocel 316L  Sterlingové stříbro 925/1000
 Složení   chrom + nikl + molybden  stříbro + měď
 Tvrdost   vysoká  nižší
 Stálobarevnost   nemění barvu  černá, ale dá se rozleštit
 Možnost opravy   nelze  lze
 Rozleštění   náročnější; nutný profesionál  jednoduché
 Hmotnost   těžší než stříbro  extrémně lehká
 Cena   extrémně nízká  nejnižší ze všech drahých kovů

 


1) Chirurgická ocel nepatří jen na sály

Naopak, její vlastnosti z ní dělají jeden z nejoblíbenějších šperkařských kovů. Mezi hlavní benefity patří rozhodně extrémní odolnost. Je totiž (ne)skutečně tvrdá, takže s přehledem zvládne i časté nošení. Bez škrábanců, ztráty lesku nebo změny barvy. 

Tip: Její vysokou odolnost oceníte především u přívěsků nebo prstenů. Ty totiž při nošení dostávají největší zápřah. 


sperky-z-chirurgicke-oceli-jsou-levne

Nemusíte rozbíjet prasátko

Šperky z chirurgické oceli většinou stojí maximálně pár stovek. Hlavně díky tomu, že jde o slitinu běžných kovů. To ale nemění nic na celkové kvalitě. Takže jestli rádi šperky střídáte, můžete si jich udělat pořádnou zásobu. A rozhodně vás to nezruinuje. 



(Ne)snadná údržba

Každodenní péče o šperky z chirurgické oceli je v podstatě nulová. Stačí vám sem tam otřít hadříkem nečistoty a mastnotu

I přes nadstandardní tvrdost ale časem dochází k mikroskopickým škrábancům. A to znamená jediné – pomalou ztrátu lesku. Trvá to většinou léta, ale nakonec to vždycky přijde. Bohužel si s rozleštěním doma neporadíte. Takže budete muset navštívit nějakého šperkaře v okolí. 

Tip: Abyste lesk zachovali co nejdéle, šperky na náročné fyzické aktivity odkládejte. Navíc tím zabráníte případnému zranění.

 

Po špercích z chirurgické oceli sáhněte, když:

  • nechcete příliš investovat
  • hledáte odolnost a stálobarevnost
  • nemáte čas na jejich pravidelnou péči,
  • je budete sundavat jen výjimečně
  • toužíte po oslnivém lesku.


2) Delikátní sterlingové stříbro 

stribro-je-mekke

A tím nemyslíme, že byste si na něm pochutnali. I když vaše oči si na něm určitě smlsnou. Stříbro je ale samo o sobě extrémně měkké. Proto se ve své ryzí formě pro výrobu šperků nevyužívá. Nic by totiž nevydržely. 

Naopak sterlingové stříbro získává díky přidané mědi na tvrdosti. Přijde sice trochu o svého lesku, ale zůstává pořád dostatečně poddajné. Dají se s ním tak vytvářet i ty nejdrobnější detaily. A problémem není ani oprava nebo úprava


Nejlevnější vzácný kov

A to vůbec nepřeháníme. Stříbrné prsteny totiž pořídíte už od nižších stovek korun

Ideální volbou jsou pak rhodiované stříbrné šperky. Tenoučká vrstva rhodia, nejdražšího kovu světa, zajistí ještě o něco větší pevnost. Navíc výrazně oddálíte černání, ke kterému kvůli oxidaci přirozeně dochází. 


Nebojte se stříbrné šperky nosit

Každodenním nošením dochází k jemnému odírání, díky kterému se zoxidované černá část „ošoupává“. Takže čím častěji budete ve stříbrném šperku zářit, tím líp.

Odkládejte je proto vážně jen v případech, kdy je to nutné – na sport, do bazénu a sauny nebo třeba při manipulaci s čistícími prostředky. Když už šperk sundáte, očistěte ho vlhkým hadříkem a osušte. A hlavně dávejte pozor, aby se jen tak někde nepovaloval. Stříbro je pořád poměrně měkké, takže se jednoduše poškrábe.

Tip: Na rozleštění a vyčištění tmavých skvrn často stačí i obyčejný kečup. Nechte ho 10 působit a jemnou houbičkou šperk vyleštěte. 

 

Po stříbrných špercích sáhněte, když:

  • chcete drahý kov, ale nechcete utratit balík,
  • hledáte jemné detaily,
  • vám nevadí čas od času šperk vyleštit, 
  • jsou rhodiované (tedy odolnější),
  • oceníte jejich lehkost.


Pořád nevíte?

V tom případě je čas se obrátit na odborníky. Poradíte se, prozradíte svoje přání a nakonec určitě zazáříte. Ať už ve stříbře nebo oceli.

Pro BRUNOshop.cz sepsala: Radka Mácová (PR) | Edit: Andrea B.

Vyberte si vybavení na úklid:

Pokračujte v čtení blogu: