Dětská nosítka
Nosítka pro děti a miminka
Nosítka a evergreeny o nošení od skutečných odborníků! Když se rozhodnete, že své miminko budete nosit v nosítku, je dobré připravit se na jednu věc — v momentě, kdy s dítětem na hrudi poprvé vykročíte do ulic, budete trnem v oku mnoha lidem a dokonce zjistíte něco, o čem jste předtím neměli ani tušení — a sice kolik skutečných odborníků na problematiku nošení ve svém okolí vlastně máte. Jakmile se totiž někde objeví nosící máma či táta, vždy se kolem nich záhadně vyrojí ti nejpovolanější specialisté, kteří vnímají jako svou lidskou povinnost přispěchat za nimi s nějakým moudrem. Jinými slovy řečeno — jako hejno komárů vám začnou otravovat život všetečnými otázkami, nevyžádanými radami a mnohdy i jedovatými poznámkami. Ať už se specialista na ergonomické nošení vyklube z vaší vlastní matky či tchyně, dětského lékaře (co na tom, že téma nošení dětí v učební náplni na lékařské fakultě vůbec neměl), bezdětné kamarádky (takové bývají co se týče péče o děti vůbec nejchytřejší) nebo prodavačky v samoobsluze, ti všichni k tomu rozhodně mají co říct, neboť oni vědí o nošení vše a ještě mnohem víc, disponují tak kompromitujícími informacemi, že i naši prapředkové v době kamenné by se možná drbali na hlavách a s nošením raději hodně rychle skončili. Proto si myslím, že bychom každého takového odborníka měli vyslechnout a pořádně se nad sebou zamyslet. Ostatně, nebude to moc těžké, neboť na různá moudra o škodlivosti nošení a rady typu "radši s tím rychle přestaň, nebo..." budete coby bio - eko - exot s mládětem v hadru narážet na každém rohu a odborníků potkáte za celou nosící kariéru nespočet, takže se jim beztak nevyhnete.
I já patřím k těm, kteří půjdou do pekla, neb jsem nedbala varování oněch odborníků (a že jich bylo!) a oběma synům jsem zničila zdraví i celý život, protože jsem je nosila. Za těch několik let nošení jsem tak nasbírala několik opravdových perliček, které se opakovaly tak často, až by se daly nazvat "evergreeny". Ať už jsou to pořád dokola opakující se otázky nebo pesimistické věštby toho nejhoršího, jsou tyto evergreeny společným jmenovatelem všech samozvaných odborníků. Tady je máte: Evergreen o nosítkách pro děti č.1: "Nebolí vás záda?" Tohle je asi nejčastější otázka, kterou jsem slýchávala. Sice mi nikdo nechtěl moc věřit, ale ne, z nošení vás záda bolet nebudou.
Evergreen o dětských nosítkách č.2: "Nemůže se tam udusit?" Otázky týkající se života a smrti mých dětí, které spokojeně spaly na mé hrudi, jsem slýchávala především v zimě, když jsem brouzdala zasněženými ulicemi a dítě bylo zachumláno v nosící bundě a koukala mu jen čepička s bambulkou. A jak na takovou otázku odpovědět? Já třeba jednou sarkasticky odvětila: "Tak určitě, on se tam vždycky trochu přidusí a pak o to dýl spí, proto ho taky takhle nosím!" Neasi...
Evergreen o nosítkách pro dítě č.3: "Nošením ho rozmazlíš!" Tak samozřejmě. Takové malé miminko, které je závislé na péči maminky nemá v náruči či nosítku pro děti co dělat, tak šup s ním pěkně do dětské postýlky nebo do kočárku, hlavně ať si na lásku moc nezvyká a není rozmazlené! Je jedno, že už na nošení a kontakt zvyklé je, když bylo devět měsíců v bříšku a se stejnou vřelostí počítá i po narození do toho cizího světa. Ne, láskou a kontaktem dítě fakt nerozmazlíte, naopak ve vás bude mít důvěru a paradoxně se mnohem dříve osamostatní. "Bezpečná vztahová vazba" se tomu říká.
Evergreen o nosítkách pro miminka č.4: "Vypadáš jako indiánská babička!" Tak tohle konstatování jsem slyšela více než často. Má to být kompliment nebo urážka? Možná pokus o vtip nebo snaha odlehčit atmosféru, kterou jsem narušila, když jsem se objevila s dítětem uvázaným v tom dlouhém "hadru". Těžko říct a hlavně co na to říct? Adekvátním protiútokem by bylo třeba "vy zase vypadáte jako růžové prasátko", ovšem to je nás spořádaných nosících rodičů nehodné, a tak se jen shovívavě usmíváme.
Evergreen o nosítkách pro novorozence č.5: "Nošením mu zničíš záda..." "...je to nepřirozené, zdraví škodlivé, no jó, to je zas nějaká novota, ono je to teď v módě, a bla bla bla..." I tohle jsem slyšela mockrát. A jistě — protože je nošení dětí na těle tak nepřirozené a škodlivé, bylo praktikováno už před desítkami tisíc let prakticky dodnes a náš druh to přežil až do dnešních dnů (mimochodem — celé dvě třetiny lidské populace své děti stále nosí). A tak to musí být nebezpečné, to dá rozum! A tím byla myslím zodpovězena i otázka toho, jak moc velká novota a moderní záležitost to je.
A víte, co je zajímavé? I když tito odborníci viděli nošení leda v nějakém dokumentu o afrických domorodcích, sami své děti v nosítku nikdy nenosili (a ani oni nebyli nošeni), nosítko v životě nedrželi v rukou, nosítko viděli poprvé včera a obory jako antropologie či etologie jsou pro ně jen hesly ve slovníku cizích slov, přesto vám budou s hlubokým přesvědčením tvrdit, že nošení je nezdravé, špatné, nepřirozené a možná za to půjdete do pekla. Tak nošení zdar!
Za zápisníku maminky: Ája Bělohradská
Ergonomická nosítka | Šátky na nošení miminek | Womar nosítka
Víte, že nákupem nosítka pro děti na Dudlu.cz podporujete Nadační fond Radost dětem, které každý rok odevzdáme 20 % z veškerého zisku? Padne-li vám do oka nějaká hračka nebo dětské zboží, můžete jedním nákupem udělat hned dvojitou radost. A pokud jste si u nás nosítka pro novorozence nevybrali, tak se nic neděje a budeme moc rádi, když nám nemocné děti pomůžete podpořit přímo přes transparentní účet nadačního fondu, který podporuje i hokejista Tomáš Plekanec a tenistka Lucie Šafářová. Každá korunka se počítá a i malý krok pro vás, může být velkým krokem pro někoho jiného. Už máte vybráno a chcete ušetřit? Využijte dopravu zdarma od 2 000 Kč, získejte dárek k nákupu od 1 000 Kč a nebo si přečtěte pár našich dalších tipů jak ušetřit peníze.