Houpání dětí?

Uspávání a uklidňování dětí je velké téma. Existují ale způsoby, které tomu mohou výrazně pomoci. Jedním z nich je houpání, které děťátka milují nejen proto, že je zábavné, ale navíc poskytuje vynikající stimulaci těla i mozku. I pro dospělé je to relaxace. Jakmile se pohodlně usadíte do závěsného houpacího křesla, nic vám nebude bránit v tom na chvíli vypnout své myšlenky a odhoupat se od strastí všedních dnů trošku dál. Kromě toho, že se v něm můžete houpat sami, vám poskytne i dostatek prostoru pro houpání právě s vaším miminkem. 

kreslo-chillo
Zkuste české závěsné křeslo Chillo

Proč miminka milují houpání?

Abychom dokázali porozumět, proč je houpání pro miminka tak prospěšné a proč se jim u něj lépe usíná, je třeba jít trošku více do hloubky. Při houpání se v miminku probouzí celá řada pocitů od uklidňujícího rytmu až po vzrušení, což souvisí s pohyby před narozením v matčině lůně. Tak dítě v bříšku vnímá první gravitační signály. Houpání pomáhá rozproudit emočně citlivé spojení v mozku, což pomáhá ke zklidnění a povzbuzuje mysl.

Houpání je ale prospěšné i v pozdějším věku. Dítě lépe vnímá působení gravitace, pohyb podporuje jeho hlavu i tělo a získá větší rovnovážné schopnosti.

Jaké jsou výhody houpání?

  • pomáhá uvolnit ztuhlé svaly
  • umožňuje dítěti rozvíjet koordinované pohyby
  • stimuluje v mozku centrum rovnováhy, čímž uvolňuje dopamin, který uklidňuje a vyvolává pocit pohody
  • rozvíjí také smysl pro rovnováhu a hrubou motoriku
  • rozvíjí smyslový systém –když se dítě houpe, rozvíjí schopnost přizpůsobovat se různým vjemům
  • zrychluje usínání a prohlubuje celkově spánek
  • během houpání se utváří nová spojení v mozku, která zlepšují jeho funkčnost
  • zlepšuje prostorové vnímání a je zkrátka zábavné

Kde a v čem houpat?

Houpání může být nahrazeno i jízdou v kočárku, zejména přes větší terénní nerovnosti. Pomáhá i houpání v autosedačce, kolébce nebo lehátku. A pokud nemáte zrovna nic po ruce, obyčejné nošení a pohupování s miminkem má taky velmi pozitivní efekt. Houpat zkrátka můžete za každých okolností. Najděte si způsob, který vám bude nejvíce vyhovovat.

Kolébky nestárnou

Už naše babičky s oblibou houpaly svá děťátka v dřevěných kolébkách nebo košících – jednoduše proto, že měly vyzkoušené, že děti v nich plakaly o poznání méně. A platí to i dnes. Kolébky mají pro miminka ideální velikost, jsou menší než klasické postýlky, tudíž se děťátko cítí bezpečněji.

Co vzít u kolébek v potaz?

  • vhodná velikost kolébky do 6 měsíců je kolem 90x41 cm
  • nosnost kolébky je třeba si pohlídat, stejně jako její masivní a stabilní provedení
  • zkontrolujte, zda kolébka nemá ostré hrany nebo snadno odnímatelné části
  • ve chvíli, kdy se dítě začíná více vrtět a otáčet, volte raději stabilnější alternativy, například klasické postýlky

Lehátko jako dokonalý pomocníček

Ve chvíli, kdy potřebujete zabavit miminko, ale zároveň mít volnější ruce, je tu kojenecké lehátko. Jedná se o lehátko, které nahrazuje houpačku a kolébku. Miminko v něm můžete jednoduchým pohybem lehce houpat. Existují také lehátka s nejrůznějšími doplňky, jako jsou hračky či zvukové efekty.

Na co se zaměřit u lehátek?

  • vždy si zkontrolujte nosnost lehátka
  • zaměřte se na doporučený věk dítěte
  • bezpečností pás –čím vícebodový je, tím je vhodnější pro aktivnější dítka
  • možnost nastavení polohy děťátka

hracky-pro-nejmensi


Šátky a nosítka kdekoliv si zamanete

V případech, kdy nebudete mít po ruce kolébku ani jinou “houpačku”, poslouží šátky nebo dětská nosítka. Dítě je v úzkém kontaktu s rodičem, zároveň je uklidňováno pohupující chůzí rodiče. Oproti kočárkům mají pár výhod – můžete je vzít do jakéhokoliv terénu. Díky úzkému kontaktu s rodičem je pravděpodobnější, že miminko bude méně plakat. Navíc takové nosítko nebo šátek budete snáze skladovat.

Na rozdíl od nosítka je šátek pro miminko a jeho podporu příjemnější. Dá se totiž uzpůsobit dítěti na míru. U nosítek je to trochu složitější – je třeba více vybírat, které vám opravdu sedne.

Dětské houpačky pro velké kluky a holky

Jakmile se z vašeho miminka stane děťátko, které umí samo bez opory sedět, můžete v houpání pokračovat pomocí houpačky. Pořídit můžete houpačku do dveří, venkovní houpačku s konstrukcí, závěsnou houpačku nebo tzv. hnízdo. Vhodný výběr se odvíjí z velké části od věku dítěte, zda ji plánujete umístit do interiéru nebo na zahradu či pro kolik dětí je určena.

Na co dbát u houpačky?

  • berte ohled na nosnost a především prostor kolem, kterému pak uzpůsobte konstrukci houpačky
  • neumisťujte ji v blízkosti plotu, zdi, skleníku nebo dalších potenciálně nebezpečných objektů
  • kvalita konstrukce je také podstatná – nejlevnější plastové houpačky můžete nahradit kvalitnějšími dřevěnými nebo kovovými

Editace: Andrea Bělohradská

Pokračujte v čtení blogu:

 

⏫ Potřebujete zlepšit pozice v SEO a hledáte zpětné odkazy? Spojte síly s Dudlu! ⏫