Miminko a dudlík jsou vnímány coby naprosto samozřejmá dvojice - každé miminko má přece dudlík. Miminka (ale i větší děti) s dudlíkem vidíme všude kolem sebe – v kočárcích, v televizi, v časopisech, na letácích a plakátech v ordinacích dětských lékařů. Dokonce i v porodnici je dudlík miminkům dáván úplně automaticky a bez rozmyslu. Kdy tedy dát miminku dudlík? V případě, že své miminko plánujete kojit (nebo už kojíte) a záleží vám na tom, je odpověď úplně jasná – NIKDY.
Kdy dát miminku dudlík? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Proč miminko potřebuje sát
Ze všeho nejdříve je třeba pochopit, proč by miminko dudlík vůbec mohlo či mělo potřebovat. Sání a dudlání je totiž jedním z nejzákladnějších reflexů novorozence. My lidé jsme savci a ti se jak známo kojí – sají mléko z matčina prsu. Proto potřebují sát a dudlat, nejlépe prs. Sání ale miminku slouží nejen při kojení, má i jiné účinky:
- Pomáhá regulovat tělesnou teplotu a srdeční činnost
- Napomáhá rozvoji mozku
- Minimálně do tří měsíců věku se při sání aktivuje peristaltika střev, která jsou do té doby prakticky nehybná, což může způsobovat novorozeneckou koliku doprovázenou bolestmi bříška
- Rytmické pohyby při sání a dudlání dítě uklidňují
- Při sání se uvolňuje hormon oxytocin a látky zvané opioidy, které miminku pomáhají usnout (proto většina kojenců usíná při kojení, případně s dudlíkem)
Sání je nám savcům zkrátka vlastní a nejlépe tuto potřebu naplníme skrz kojení. Protože ale spousta matek své dítě z různých důvodů nekojí, nabízí se jiná alternativa – šidítko neboli dudlík. Právě dudlík ale může být jedním z hlavních důvodů, proč se tolika maminkám kojení pokazí hned v začátku. Jak je to tedy s dudlíkem při kojení?
Dudlík a kojení
Dudlík je při kojení zcela nevhodný. Jakákoli náhražka prsu, jakékoli šidítko – dudlík, lahev – kojení škodí. Kazí techniku přisátí, protože sání dudlíku či lahve a sání prsu jsou úplně odlišné. Dítě, které je kojené a je mu zároveň podán dudlík nebo je dokrmováno z lahve, pak může mít potíže s přisáváním k prsu, což poté vede k jeho nespokojenosti, odmítání prsu (bojkotu), poklesu tvorby mléka, neprospívání, následnému dokrmování mlékem umělým a ukončením kojení. Je to velmi častá rovnice. Když dítě chvíli saje dudlík a pak se zkouší přisát k prsu, je zmatené, protože s dudlíkem a prsem zapojuje odlišné svaly.
Jak poznáte, že dudlík pokazil techniku sání?
- Miminko kouše do bradavky
- Špatně a málo otevírá pusinku
- Miminko během kojení mlaská
- Miminko se při kojení neustále pouští, pláče a odtahuje se
- Kojení je bolestivé
Pokud vás trápí cokoli z výše uvedeného, pak má miminko špatnou techniku sání. Dobrou zprávou ale je, že to není nic, co by se nedalo řešit. Krokem číslo jedna je ale striktní odbourání šidítek.
Zvažujete-li, zda miminku dudlík dát a kojíte, pak moje rada zní – nedávejte mu ho.
Dudlík u nekojeného dítěte
Pokud své dítě nekojíte nebo kojit vůbec neplánujete, pak vám tedy dudlík kojení logicky nepokazí. Bylo by ovšem velmi jednoduché v tomto případě dudlík doporučit. Tak jednoduché to ale není. Dudlík je totiž sice dobrý sluha, ale zlý pán. Dítě si na něm velmi rychle utvoří závislost a pak se snadno stane, že bez dudlíku neusne nebo bude usínat nekonečně dlouho, bude ho vyžadovat ve dne i v noci a bude možná velmi obtížné ho od dudlíku později odnaučit.
Navíc už z podstaty věci není úplně to pravé nahrazovat kojení a máminu náruč neživým předmětem, existuje totiž spousta jiných způsobů, jak své miminko uklidnit, pokud nekojíte. Můžete vyzkoušet nošení v šátku či nosítku, společné spaní v posteli, houpání, zpívání, hlazení, masáž. Zkrátka cokoli, co mu potřebu lásky a uklidnění, které by miminko jinak uspokojovalo kojením, nahradí lépe než silikonový či gumový dudlík, který se pak horko těžko odbourává, způsobí spoustu slziček a může mít negativní vliv na růst zoubků a formování patra.
Pro Dudlu napsala: Bc. Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská
Pokračujte v čtení blogu:
- Jak být rodičem a nezbláznit se?
- Jak zvládnout a pochopit děti?
- Jak na miminka a nejmenší?
- Jak zvládnout těhotenství?
- Jak na kojení a nekojení?