Rozhodli jste se koupit si svůj vlastní byt? Ceny za klasický rodinný dům byly pro vás tak vysoké, že jste se raději uchýlili k tomuto řešení? Pokud ano tak záleží na tom, zda jste se nechali nachytat nebo jste udělali dobrý kup. Jenomže jak na takovou věc přijít hned na začátku? Už jste se někdy setkali s pojmem jako je družstevní podíl? Pokud ne tak vám mile rádi vysvětlíme co to vlastně znamená. Názorný příklad můžeme tedy uvést ten, že si koupíte byt v bytovce na malé vesnici. Byt spadá pod družstvo, které také má určité povinnosti, ale vy vůči němu také. Proto je dobré si přečíst jejich stanovy, které musíte dodržovat.
(Zdroj fotky: Freepik.com)
Teď jsme vám asi trochu zamotali hlavu. Základem pro získání družstevního podílu je vaše bezdlužnost. Družstevní podíl se také liší pokud byt máte jako nájemce nebo jako vlastník. Převod družstevního podílu jde tedy jen tehdy, pokud je tak ujednáno ve stanovách příslušného bytového družstva. Dávejte si tedy velký pozor na to zda kupujete družstevní byt. Mohou s tím být časem velké problémy. Proto je tedy dobré si pořídit byt do klasického osobního vlastního bez bytového družstva, kdo by v dnešní moderní době chtěl řešit právě problém s přepisem družstevního podílu?
Asi nikdo z nás, protože každý máme starostí až nad hlavu. Navíc družstevní podíl nemůžete zatížit věcným břemen jako u klasického vlastnictví například pokud budete mít doma maminku, která vám dům přepíše, ale jen v případě, že tam bude moci dožít na stáří. Věcné břemeno, ale také může být i to, že přes váš pozemek bude moci jezdit soused, který se jinak než přes vás ke svému domu nedostane.
U družstevního podílu také nastává problém, že se hůře dohledává, zda tento podíl není nějak zatížený. Jak tedy budete vědět, že vám ten kdo podíl prodává a říká naprostou pravdu? Nebo byt prodává realitní kancelář, a vám se už od začátku realitní makléř nezamlouvá, protože něco vám v hlavě říká, že tady něco není v pořádku? Dejte na váš šestý smyl a raději od toho upusťte.
Pro Dudlu napsala: Lucie Štýchová