Co je komisní prodej?
Každý laik by měl vědět co je to komisní prodej. Setkáváme se s ním možná dnes a denně. Není to klasický typ prodeje, ale specifický. Osoba, která má zboží a chce jej prodat k tomu využije jinou osobu, která mu prodej zprostředkuje. S komisním prodejem se setkáte například v bazarech nebo antikvariátech.
(Zdroj fotky: Freepik.com)
Ano spadat do této kategorie také může i galerie kde čekáte zda se váš obraz prodá. V tomto případě má nárok na provizi právě ten kdo vám prodává zboží. K tomu se také váže smlouva na základě, které se z vás stane komitent. Nemusíte mít i navíc starost o reklamu a další věci, které by se k vaší věci mohly vztahovat.
Pro některé je to také dobrý prodej různého zboží, které vám již neslouží nebo víte o něm, že je po něm poptávka. Jestliže je navíc zájem o knihy, které vám leží doma již několik dlouhých let byla by po té škoda je neprodat a nemít z nich nějaký ten příjem. Když není poptávka není také nabídka. U jiných prodejů zboží si prodejci přirazí cenu na daném výrobky, protože z toho chtějí mít také zisk. Proč, ale stejný výrobek, který jste zakoupili třeba dnes v obchodě se zdravou výživou je o několik korun dražší než na e-shopu? Tito prodejci musejí platit nájem místa kde podnikají a také záleží na tom jaký mají obrat. E-shopy samozřejmě musejí také platit různé poplatky, ale dokážou daleko více vydělat v 21. století kdy za pouhých pár minut budete mít ve vašem košíku několik položek a za další chvíli už máte objednáno.
Ano pro některé je to daleko rychlejší než projíždět benzín a vláčet se tak s těžkým zbožím. Tím také mohou drobní podnikatelé ztrácet na příjmech ať už za daný měsíc nebo dva či tři. Kdo jde s dobou ten také vyhrává. Může se tedy stát, že obchod do kterého jste pravidelně chodili si pořídí možnost pouze e-shopu a vy si tak budete muset také začít objednávat přes internet. Pro nás mladé je to chvilka, ale co starší generace? Jak si s tímto problémem poradí?
Pro Dudlu napsala: Lucie Štýchová