Co je režim DPI?

Krach společností dodávajících elektřinu do domácností a firem se v poslední době stal poměrně velkým a aktuálním tématem. V nedávné době totiž došlo hned několika krachům a lidé tak museli řešit přestup k jinému dodavateli, což mohlo být z několika různých důvodů problematické.

co-je-rezim-dpi

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Takových klientů totiž bylo najednou hodně a veškerá administrativa se tak značně zpomalila. Spolu s krachem některých dodavatelů elektřiny se velké části lidí dostal do povědomí výraz „režim DPI“. O co se vlastně jedná a jaké jsou v tomto režimu pro odběratele elektřiny podmínky?

Režim DPI nebo také „Dodavatel poslední instance“ funguje na trhu s elektřinou jako subjekt mající povinnost poskytovat elektřinu v případě krachu některé ze společností, a to za ceny stanovené Energetickým regulačním úřadem. Režim DPI je tak zárukou pro ty, jejichž dodavatele elektřiny zkrachoval nebo došlo k ukončení jeho činnosti z jakýchkoliv jiných důvodů. Takoví klienti tak mají díky režimu DPI jistotu, že jim elektřina bude i nadále dodávána a mohou být alespoň nějakou dobu klidnější.

V případě krachu společnosti nebo ukončení její činnosti jsou klienti takovéhoto dodavatele automaticky přesunuti do režimu DPI. Následně jim bude zaslán dopis, ve kterém budou uvedeny zálohy, ceny dodávky a další potřebné informace. Nutno podotknout, že ceny v režimu DPI jsou poměrně nevýhodné a podstatně vyšší. V případě následného uzavření smlouvy u nového dodavatele, je pak režim DPI během několika dní ukončen.

A jak dlouho může klient u Dodavatele poslední instance setrvat a do kdy si musí najít nového dodavatele elektřiny? Maximální doba, kdy člověk může odebírat elektřinu v režimu DPI je 6 měsíců. Během tohoto období je povinen najít si nového dodavatele elektřiny. V případě, že by tak nebylo učiněno, jednalo by se už o neoprávněný odběr elektřiny.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si příslušenství k PC:

Pokračujte v čtení blogu: