Máte svůj vlastní bankovní účet? Nebo dokonce společný s vaší manželkou či partnerkou? Jsou vlastně dobré společné účty? Ano pro některé páry to není žádný problém a dokážou spolu i nadále dobře vycházet bez zbytečných hádek. Nemusíte být nutně zaměstnanec banky, abyste věděl nebo věděla co je to akontace.
(Zdroj fotky: Freepik.com)
Jenomže kde si takovou informaci máte zjistit? Volat do vaší banky se vám rozhodně nechce, protože celý den máte sluchátka na uších nebo jste natolik unaveni, že by vám další informace unikal. My vám to vysvětíme a rádi.
Akontace je pro nás tedy v tuto chvíli vlastně taková částečná platba předem. Někdy se také může označovat jako nevratná záloha, pro vaši lepší představivost. Můžete se tedy s akontací setkat například u leasingu nebo i klidně u splátkového prodeje, když nemáte na nákup daného zboží dostatečnou hotovost. Jak, ale vypočítat výši akontace? Jednoduše a to v procentech, která chápeme snad všichni. Ale pozor na některé produkty, protože u nich může být akontace už pevně daná. Vzorový příklad pro majitele domů nebo bytů kteří si chtějí vzít hypotéku. Akontace bude tedy částka, kterou vy musíte zaplatit ze svých naspořených peněz pokud jdete do banky a chcete tak žádat o hypotéku na vaše nové a vysněné bydlení.
Mnoho poraden nebo také infolinek, které banky mají vám zaručeně poradí s tímto problémem. Nemusíte se tedy bát, že byste něčemu neporozuměli. Protože se dnes a denně setkávají s lidmi jako jste právě vy, kteří naprosto nerozumí bankovních věcem. Jsou i tací co neví jak takový klasický bankovní účet funguje, co je kód banky apod. Každý rozumíme něčemu jiného a třeba takový bankovní úředník by zase neopravil střechu, ale pozval by si na to někoho. A kdo má navíc souseda nebo sousedku kteří jsou třeba mladší než jste právě vy, tak se zkuste jich pozeptat a třeba ani nebudete muset do banky nebo se dotazovat.
Pro Dudlu napsala: Lucie Štýchová