Co je valuace?
Setkali jste se někdy s valuací? Pokud ne, tak vám to dnes mile rádi objasníme. Nejjednodušší způsob k vysvětlení je ten, kdy valuaci pojmeme jako ocenění firmy v aktuálním čase. Ohodnocení vždy samozřejmě stanovuje expert. V této chvíli se řeší nejen otázky finanční (finanční hodnoty), ale také i budoucí užitek dané společnosti nebo její části, ano je to tedy majetek. Samozřejmě, že se tento výraz dá také chápat jako i posouzení hodnoty něčeho co má nějakou hodnotu nebo užitek z firmy. K čemu se tedy valuace používá pro naše lepší pochopení?
(Zdroj fotky: Freepik.com)
- vyměřování cla a daní (export, import)
- pojištění (majetek)
- investice do akcií, ale také i do budoucích firem
Tyto příklady, které jsme se zde nyní uvedli, nám mohou sloužit pro naši lepší představu ohledně naší valuace. Dá se to chápat i tak, že to, co jsme schopni zaplatit za danou věc nebo za kolik jsme ji ochotni ji prodat. Není na tom prakticky nic těžkého. Takže takový laik, který se s tím pojmem nikdy ve svém životě ještě nesetkal, to velice rychle pochopí.
Na internetu si můžete tak klidně i dnes, najít další zajímavé, odborné články, které vám ukážou další příklady, anebo se dočtete něco o inflaci, zhodnocení majetku a spoustě dalších finančních záležitostech, které vás zajímají. Nemusíte se navíc bát toho, že byste byli za hlupáka, pokud se zeptáte někoho ze svého blízkého okolí na nějakou informaci, které úplně nerozumíte.
Různé diskuzní weby se také zabývají těmito otázkami, a pakliže se vám nechce chodit za známým, prolistujte si tedy pár stránek. Nebo víte, co je to devalvace? S tímto pojmem jste se mohli setkat možná častěji něž s valuací. Devalvace je tedy oslabení domácí měny, tedy naší koruny vůči zahraničním měnám ve fixních stanovených kurzů. Nebo zvažte investici do zlata, která je nyní velmi populární.
Pro Dudlu napsala: Lucie Štýchová