Někteří znají pojem OSVČ, někteří ne. V dnešním článku si probereme více do hloubky, co zkratka OSVČ znamená. OSVČ je zkratka pro osobu samostatně výdělečně činnou, tudíž podnikatele. Člověka, který podniká a je sám sobě "vlastním šéfem".
Mnoho lidí aktuálně s podnikáním začíná. Podnikat můžou prakticky v čemkoliv - strojírenství, účetnictví, služby a tak dále. Mohou také například prodávat kurzy a vzdělávání. Výhoda podnikání má strašně velkou výhodu v tom (a už jsem to zde nastínila), že nepracujete sami pro sebe, nepracujete pod "někým", takže pokud jste radši typy, které mají rádi spíše kreativitu, jste v něčem dobří a máte odvahu, zkuste podnikat. Dost možná je to pro vás to pravé ořechové.
Co je nevýhodou osob samostatně výdělečně činných?
Toto berou jako nevýhodu jenom ti, kteří si nevydělají až nadprůměrné částky. První, co totiž musíte udělat, pokud chcete začít s podnikáním, je založit si živnostenský list (zkratka ŽL). U živnosti volné je to jednoduché - stačí si jenom zaplatit poplatek tisíc korun a máte založenou živnost. Ovšem u živnosti koncesované a vázané je to jinak - tam přímo musíte i doložit svoje odborné znalosti.
Vyzkoušejte zdarma nejpopulárnější fakturační program - VyFakturuj.cz
Další věc je ta, že ať už máte živnost volnou, vázanou, nebo koncesovanou, musíte platit každý měsíc zdravotní a sociální pojištění (to jenom v případě, pokud je podnikání vaší hlavní prací). Pokud ne a jste student, škola platí zdravotní pojištění za vás, nevím, jak je to se sociálním.
Každopádně pokud víte, že byste se v podnikání našli a určitě by se vám dařilo, zkuste to. Za pokus nic nedáte, vždycky můžete živnost přerušit nebo zrušit. Přerušení je ale daleko výhodnější než úplné zrušení. Zrušení totiž vyžaduje spoustu vyřizování a papírů, přerušení je úplně jednoduché. Už plno lidí se v podnikání našlo a jsou úspěšní, popřemýšlejte, jestli byste nechtěli s podnikáním začít taky.
Pro Dudlu napsala: Simona Holá