Inflace je zlá věc. Dochází při ní ke zdražování. Za peníze, které jste si vydělali před třiceti lety, dnes koupíte podstatně méně než tehdy.
Jak nejlépe zhodnotit peníze? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Proto se finanční prostředky ukládají na spořící či termínované účty, kde se díky procentům z úroků jejich hodnota zachová i po letech. Stavební spoření je velmi oblíbené. Uložením peněz v bance také zabráníte jejich případné ztrátě odcizením z domu, požárem či kvůli jiné živelné katastrofě.
Penzijní spoření vás připraví na důchod. Dále se používají vkladní knížky. Každá instituce (banka) má jiné podmínky, takže si je musíte zjistit a porovnat. No a posléze vybrat tu pro vás nejvýhodnější nabídku. Nejlepší je mít známé, kteří vám poradí. V jednotlivých bankách totiž budou vychvalovat jen své služby, konkurenci vám nedoporučí.
Peníze dále můžete investovat do nemovitostí. To znamená, že si koupíte byt a ten pronajímáte lidem. Nebo se stanete vlastníkem pole a poskytujete pronájem zemědělcům. Jde o pasivní příjem, při němž vlastně nemusíte udělat vůbec nic, a peníze vám přistanou na účtě. Totéž lze provádět s loukami a dalšími pozemky, nebo třeba půjčovat lidem nějaké věci za finanční odměnu.
Kdo si troufá, může se stát akcionářem nebo investovat do bitcoinu, ale to vyžaduje pokročilejší znalost tématu. Totéž platí u dluhopisů nebo podílových fondů. Obchodovat můžete také na trhu komodit, takže se zlatem, energiemi, zemědělskými produkty a masem.
Možná jste už slyšeli pojem P2P půjčky. Doslova to znamená rovný s rovným (z anglického peer-to-peer), jinými slovy, že lidé půjčují lidem. Platformy, jež tuto službu nabízejí, si žadatele o půjčku nejprve proklepnou a vám, kteří jste peníze poskytli, chodí měsíční splátky. Zaregistrování se do systému se děje online a v deseti minutách je proces skončený. Pak už můžete investovat, jak je libo. Nejprve vyplníte dotazník a pak se prokážete doklady totožnosti. Tím se založí uživatelský účet. Podle míry rizika a výše výnosu se rozhodnete, jak své peníze zhodnotíte. A nemusíte investovat nijak extra velké částky, stačí třeba 200 Kč.
Někdy je těžké žít od výplaty k výplatě, mnohdy pomohou přivýdělky. Alespoň část měsíčních vydělaných peněz by si však lidé měli ušetřit nejen na horší časy, ale také třeba na důchod. A nutno bez okolků říci, že ač je to morbidní, nemělo by se zapomínat na to, co bude po naší smrti, aby bylo dost financí na důstojný pohřeb.
Pro Dudlu napsala: Petra Sýkorová