Už jste asi někdy slyšeli o tom, že si můžete založit živnost. Zakládají si ji většinou menší, nebo větší podnikatelé, kteří pracují sami na sebe a chtějí mít vlastní živnost. Určitě to má své výhody i nevýhody.
Jak pozastavit živnost? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Výhoda je například ta, že každý měsíc můžete mít výplatu třeba sto osmdesát tisíc (pokud si ji vyděláte), nevýhoda je zase ta, že musíte každý měsíc platit mnohem vyšší zdravotní pojištění a sociální (dohromady asi přes šest tisíc). I když vlastně když tak přemýšlím, pro někoho, kdo vydělává 50-100 000 měsíčně to není žádný problém, to spíš pro ty menší podnikatele, kteří vydělávají méně. Každopádně v dnešním článku si trochu i nastíníme, jak pozastavit živnost.
Z jakého důvodu se tedy většinou pozastavuje živnost? To je z toho důvodu, když víte, že nechcete na nějakou dobu vykonávat činnost, proto ji pozastavíte (jinak byste samozřejmě platili každý měsíc přes šest tisíc, což je pro vás nevýhodné, když danou činnost dlouhodobě nebudete provozovat). Pozastavení živnosti je poměrně jednoduché, jediné, co musíte udělat, je jít na příslušný úřad, který vám živnostenský list vystavil a oznámit jim, že chcete pozastavit činnost.
Myslím, že za to dokonce nic ani neplatíte, což je opravdu výhodné z hlediska finanční stránky (protože naopak za založení činnosti volné s živnostenským listem je poplatek tisíc korun). Samozřejmě pokud už nebydlíte v místě bydliště a chcete přesto pozastavit živnost, lze také poslat dopis poštou. A to jak na živnostenský úřad, tak je lepší dopis poslat i pro zdravotní pojištění a na sociální zabezpečení také. Sice můžete poslat na živnostenský úřad jen jeden dopis, kde musíte jasně uvést, že chcete i to, aby to oznámili dalším příslušným orgánům (a je potřeba je v tom dopise I vyjmenovat), ale na to bych se nespoléhala. Daleko lepší je poslat tři dopisy, než mít z toho problémy.
Pro Dudlu napsala: Simona Holá