Jak poznat stříbro?

Stříbro už od pradávna patří k oblíbeným drahým kovům. Protože je ale o něco levnější než třeba zlato, je také všem mnohem dostupnější. Víte ale, jak poznat, zda se jedná skutečně o stříbro? Tyhle vědomosti by se vám mohly hodit, například když nějaký stříbrný šperk koupíte někde jinde než ve zlatnictví, třeba na internetu.

jak-poznat-stribro

Jak poznat falešné stříbro? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Vzhled stříbra

Stříbro se také označuje jako takzvaný „bílý kov“ (zlato je zase „žlutý kov“), má jasnou šedo-stříbřitou barvu a krásně se leskne. Pokud ale nejste znalci, pouhým okem stříbro vůbec nemusíte rozeznat od padělku, který se z stříbro vydává, či jiného kovu (např. oceli, titanu apod.).

Známka

Každý stříbrný předmět zakoupený u nás i v zahraničí většinou obsahuje speciální známku – označení. Říká se jí také punc a označuje obsah stříbra v daném předmětu (minci, prstenu apod.). Pozor ale, v některých zemích se stříbro žádnou známkou označovat nemusí, pokud tedy máte stříbrný šperk ze zahraničí a nenajdete na něm žádnou známku, nemusí to znamenat, že jde o padělek. Pak můžete vyzkoušet několik jednoduchých zkoušek ke zjištění, zda se jedná o stříbro.

Zkouška cinknutím

Pravost stříbra si můžete vyzkoušet například cinknutím. Čisté stříbro totiž vydává při cinknutí (například při cinkání stříbrného příboru) příjemný, zvonivý zvuk. S předmětem, který chcete prozkoumat a zjistit, zda je skutečně ze stříbra, tedy jednoduše cinkněte o jakoukoli věc. Pokud se krásně rozezní, zazvoní, je to skutečně stříbro. Vznikne-li ale jiný, tlumenější a jakoby mdlý zvuk, patrně jste narazili na padělek.

Zkouška magnetem

Stříbro je takzvaným paramagnetickým kovem, to znamená, že nemá téměř žádné magnetické účinky. Když k němu přiložíte magnet vyrobený z neodymu, stříbro se k němu nepřichytí. Pokud by se tak stalo, pak je předmět z domnělého stříbra vyroben z některého kovu s feromagnetickým jádrem a nikoli ze stříbra.

Zkouška s ledem

Protože má stříbro vysokou tepelnou vodivost, led na něm obvykle ihned roztaje, téměř jako by byl položen na horký povrch. Tento test je lepší praktikovat spíše na větších kovových předmětech, například na mincích či lžících, na malých špercích by nemusel být patrný.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si příslušenství k PC:

Pokračujte v čtení blogu: