Dostali jste výpověď v práci a nemáte žádné zaměstnání, které byste mohli vykonávat? Skončila vám rodičovská dovolená a nemáte se kam vrátit, protože firma zkrachovala? V těchto a dalších případech je vhodné zaevidovat se na Úřadu práce. První kroky by měli tedy vést právě tam, ideálně na vaši spádovou pobočku.
Jak se přihlásit a jak dlouho můžu být na Úřadu práce? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Jak se tedy na Úřad práce přihlásit? Úřad práce byste měli za tímto účelem navštívit nejpozději 3 dny po skončení vašeho pracovního poměru. Navštivte spádovou pobočku v místě vašeho trvalého bydliště, a to osobně. Při zapsání do evidence bude nutné vyplnit potřebné formuláře. Poté, co se zaevidujete se vám Úřad práce, pokud to bude možné, bude snažit najít vhodné pracovní místo. Iniciativu ale budete muset vyvinout i vy sami. V některých případech vám Úřad práce může vyplácet podporu v nezaměstnanosti.
A jaké jsou podmínky jejího získání? Abyste měli na podporu v nezaměstnanosti nárok, je nutné splnit podmínku, že jste v posledních 2 letech alespoň 12 měsíců pracovali. Zároveň mají nárok ti, kteří osobně pečovali o dítě ve věku do 4 let, při pobírání invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně nebo v případě výkonu dobrovolnické služby na základě smlouvy dobrovolníka.
Jak dlouho můžete podporu v nezaměstnanosti pobírat a v jaké výši? První 2 měsíce činí pobíraná částka 65 % z průměrného čistého výdělku v posledním zaměstnání. Další 2 měsíce je to 50 % a do konce podpůrčí doby pak 45 %. Podpůrčí doba, tedy doba, po kterou vám Úřad práce bude podporu nejdéle vyplácet je 5 měsíců u osob do 50 let, 8 měsíců u osob ve věku 50–55 let a 11 měsíců u osob starších 55 let. Další výhodou toho, že budete v evidenci na Úřadu práce je také to, že po celou dobu, co v evidenci budete, za vás bude úřad platit zdravotní pojištění, které byste si v opačném případě museli hradit sami.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková