Jak vyčistit staré mince?

Čištění zašlého zlata či zčernalého stříbra je poměrně běžnou záležitostí, protože šperky z drahých kovů chceme nosit v co nejlepším stavu, chceme, aby se leskly a působily luxusně. Jak se to ale má s čištěním jiných kovových předmětů, například mincí?

jak-vycistit-stare-mince

Jak vyčistit starou kovovou minci? (Zdroj: Dudlu.cz & MidJourney.com)

Čistit nebo nečistit mince?

Možná jste našli nějakou starou minci nebo jste zdědili celou sbírku historických peněz. Možná se vám úplně nepozdává jejich vzhled a stav a rádi byste mince vyčistili, aby se blýskaly a vypadaly jako nové. Pravda je ovšem taková, že staré mince není vhodné nějak výrazně čistit, dokonce naopak – starobylá mince s přirozenou patinou, kterou na ní zanechala dlouhá léta či dokonce staletí, je velmi ceněnou sběratelskou komoditou a jistá míra zašlosti jí dodává na hodnotě a věrohodnosti.

Zkušeného numismatika nikdy nebude lákat lesklá mince, ale mince zašlá. Jak tedy staré mince vyčistit tak, abyste je nepoškodili a nevzali jim onen starobylý nádech? Odpověď je jednoduchá – hlavně šetrně. Úplně nejlepší je obrátit se s čištěním starých mincí na zkušeného numismatika nebo použít jen teplou mýdlovou vodu a vlastní ruce.

Jak vyčistit zlaté mince?

Velkou výhodou zlata je, že je odolné vůči korozi a výraznějším změnám vzhledu a zůstávají ve velmi zachovalém stavu. Protože ale zlaté mince nebývají vyrobeny pouze z ryzího zlata, obsahují ještě příměs mědi, může právě přítomnost mědi poznamenat celkový vzhled mince tím, že se na ní objeví červené skvrny (tzv. červená rez). Ta vzniká oxidací mědi a je jedním z důležitých znaků pravosti zlatých mincí.

Zapálený sběratel a znalec mincí červenou rez čistit nebude. Pokud byste však přesto chtěli zlatou minci s červenou rzí vyčistit, bude nejlepší svěřit ji do rukou odborníka, protože takové čištění bude vyžadovat použití speciálních kyselin.

Jak vyčistit stříbrné mince?

Nejlepším způsobem, jak vyčistit zašlou stříbrnou minci, je mýdlová voda. Minci jednoduše ponořte do vody s mýdlem a několikrát promněte mezi prsty. Největší nečistoty by měly pustit a mince zůstane zachovalá. Dalším účinným trikem je jednoduše použít gumu na gumování tužky a nečistoty z mince vygumovat. Při gumování si ale počínejte maximálně opatrně, kdybyste na ni příliš tlačili, mohly by na minci vzniknout mikroskopické rýhy, čímž by se poškodila.

Poslední možností domácího čištění stříbrných mincí je dětská zubní pasta. Ta se používá na kde co a dobrou službu může prokázat i starým mincím. Pastu jednoduše nanesete na minci a prsty ji opatrně očistíte. Poté opláchnete vodou.

Jak vyčistit mince ze slitiny mědi?

Mince z měděných slitin jsou asi nejrozšířenější a zároveň nejnáchylnější ke změnám. Staré mince na svém povrchu mívají takzvanou ušlechtilou patinu, která je znakem stáří a zároveň zvyšuje hodnotu mince. Ušlechtilá patina mívá modrozelenou či hnědou barvu a pokud možno se ji nesnažte odstranit.

Při čištění měděných mincí se zaměřte spíše na nežádoucí povlak – ten je tvořen z koroze a říká se mu houbovitá měděnka. Mince z měděných slitin totiž korodují velmi rády. Stejně jako u stříbra vyzkoušejte opláchnutí v mýdlové vodě nebo zubní pastu.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si příslušenství k PC:

Pokračujte v čtení blogu: