Nevíte pořádně kdo je to vlastně zaměstnanec? Nebo snad zaměstnavatel? Nemusíte si zbytečně lámat hlavu. Zaměstnanec je osoba, která vykonává práci pro svého zaměstnavatele.
(Zdroj fotky: Freepik.com)
Nastoupíte tedy do práce, která se vám líbí a automaticky se z vás stává zaměstnanec a váš šéf je také zaměstnavatel, protože vy pro něj vykonáváte danou práci. Kdo je na vlastní noze a pracuje jako živnostník tak nejste prakticky ničí zaměstnanec, protože si děláte na sebe. Všude máte nějakou hierarchii, kterou je potřeba dodržovat. I v přírodě je to jasně dané. Ale u člověka to také značí to zda dokáže pod svým vedoucím pracovat, protože kdo by chtěl mít za vedoucího někoho kdo ho navíc sráží nebo snad dokonce šikanuje, že se z toho pak daná osoba psychicky sesype? Takový člověk by správně ve vedení neměl co dělat, protože má vlastně sám se sebou problém, a navíc neumí tak jednat s lidmi, které má pod sebou.
Ale v dnešní době to lidem vyhovuje, protože za vás zaměstnavatel odvádí sociální a zdravotní pojištění, čímž se vám tzv. spoří na váš důchod. Čímž vyšší plat tím jsou vyšší i odvody státu. Určitě to jednu výhodu tedy má, protože pokud přijdete o zaměstnání z důvodu, že vás váš zaměstnavatel vyhodil tak dostanete procentuální část podle tabulek, takže díky tomu budete mít i slušnou podporu od ÚP. Pokud máte zaměstnavatele, který vám dává něco jiného a píše něco jiného, a vy se tak bojíte, že byste mohli přijít o práci, protože se začalo propouštět tak si raději hledejte jiné místo. Když si nebudete ukládat peníze, které dostáváte bokem a o kterých nikdo neví, tak vám je také nikdo později nedá.
A co vaše manželka, která má v práci to samé, ale bude odcházet na mateřskou? Ano i z tohoto se počítá výše mateřské. Proto si dávejte velmi dobrý pozor co podepisujete, protože se vám to nakonec nemusíte ani za nějakou dobu vyplatit.
Pro Dudlu napsala: Lucie Štýchová