UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Životní pojištění?

Přestože většina z nás má alespoň základní přehled o pravidlech uzavírání životního pojištění, jedná se o poměrně komplexní problematiku, ve které se ne vždy dostatečně orientujeme. Této neinformovanosti využívají pojišťovny, které nám často vnutí produkt, který pro nás nemusí být ani zdaleka výhodný. Pokud se pak dostaneme do složité životní situace, může se stát, že naše pojistka nekryje vše, co jsme mysleli. V dnešním článku pro vás proto máme stručný přehled toho, na co si dát při uzavírání pojistky pozor.

zivotni-pojisteni

Životní pojištění? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Začněte výběrem vhodného životního pojištění

První chybou, které se většina lidí dopouští, je jednoduše špatné zvolení pojistky samotné. Přestože se nám to může zdát jako slovíčkaření, mezi jednotlivými pojmy je zásadní rozdíl, jehož nepochopení má v mnoha případech za následek nevyplacení pojistky. Zářným příkladem může být například rozdíl mezi invaliditou způsobenou úrazem a nemocí. Velice časté je také pojištění rizika smrti následkem dopravní nehody, málokdo se však připojistí na smrt z jakékoliv příčiny. 

Pozor na výjimky

Asi není s podivem, že ani u řádně sjednaného pojištění pro případ smrti z jakékoliv příčiny existují výjimky. Mezi ty patří například úmrtí na nemoc, která byla známá již v době sjednání pojištění, či například úmrtí při nebezpečném sportu. Málokdo si však uvědomuje, že pojistka vám nebude vyplacena ani v případě, že například u dopravní nehody byl zjištěn vliv alkoholu či jiných omamných látek. Podobně to může být i v případě sebevraždy, zde se však může plnění významně lišit pojišťovna od pojišťovny.

Zkontrolujte definici invalidity

Jak jsme již zmiňovali, je třeba vzít v potaz, že existuje zásadní rozdíl mezi úrazem a nemocí. Z toho hlediska je dobrou volbou tzv. připojištění pro případ invalidity, které zahrnuje obě tyto příčiny, tedy úraz i nemoc. Důležité je však nezapomenout zkontrolovat, jak pojišťovna definuje samotnou invaliditu. V ideálním případě by neměla používat vlastní definici, ale oficiální definici České správy sociálního zabezpečení.

Na jaké nemoci se připojistit

Pokud víte, že se ve vaší rodině vyskytují dědičné choroby, jako například infarkt či mozková příhoda, je vhodné se na ně připojistit. Opět ale dejte pozor na to, zda pojišťovně k vyplacení pojistky stačí diagnóza lékařem, či musíte dokazovat vážné trvalé následky. V tom případě se totiž může snadno stát, že pojišťovna využije nejasně vymezeného pojmu trvalých následků a nevyplatí vám ani korunu.

Pozor na životní pojištění se spořením

Při výběru životního pojištění se možná setkáte s produktem, který sice nekryje téměř žádná zdravotní rizika, zato všechny vaše peníze zaplacené za pojištění posílá na investice. Přestože je bezpochyby důležité tvořit úspory, životní pojištění by mělo vždy plnit svůj primární účel, kterým je ochrana proti nemocem a úrazům. Pokud chcete přeci jen spořit, zvolte raději výhodnější formu, například stavební spoření či spořící účet.

A co délka pojištění?

Přestože se vám pojišťovna možná pokusí vnutit pojištění až do 80 let, vězte, že to pro vás nemusí být nutně výhodné. Pojistit bychom se měli především na období produktivního věku, tedy do 65 roku života. Právě v tomto věku většina nemocenských připojištění končí a pojišťovny pak už hradí pouze úrazy, které jsou v důchodovém věku spíše vzácné.

TIP: Nezapomínejte ani na cestovní pojištění. I dovolená v Itálii může být plná nástrah. 

Odpovídejte pravdivě

Při uzavírání jakékoliv pojistky se nevyhnete vyplňování zdravotního formuláře, ve kterém bude pojišťovna zjišťovat celou řadu informací o vašem zdravotním stavu. Přestože vás může lákat neuvést pravdivé informace například o povaze vašeho zaměstnání z hlediska rizik a ušetřit tak na pojistném, vězte, že se vám to nemusí vyplatit. Pokud by opravdu mělo dojít k pojistnému plnění, pojišťovna vám v případě uvedení lživých informací nemusí vyplatit ani korunu.

Rada na závěr

Poslední rada, kterou vám dnes dáme, zní: Pečlivě čtěte veškerou dokumentaci ke smlouvě, a to ještě předtím, než ji podepíšete. Rozhodně nevynechávejte ani poznámky pod čarou. Ty mohou být sice napsané malým, nahuštěným písmem, bohužel v sobě často skrývají důležité informace v podobě výluk z pojištění. Ty jsou ve většině případů důvodem, proč nakonec nedojde k vyplacení pojistky.

Pro Dudlu napsal: Zdeněk Matuška

Vyberte si příslušenství k PC:

Pokračujte v čtení blogu: