Ergonomie na pracovišti
Ergonomie na pracovišti
Jak důležité je správně sedět si většinou uvědomíme, až když nás naše sezení pošle do ordinace lékaře nebo aspoň pro druhou krabičku Ibalginu v tomto měsíci. Jenže sezení se nevyhneme.
Správně bychom měli sedět přímo na obou sedacích kostech. To jsou takové hrbolky v zadku, které nás tlačí při sezení na tvrdém. Přední horní část pánve bychom měli naklopit vpřed. Toho dosáhneme třeba tak, že si představíme, že náš zadek je šuplíček, který chceme vysunout lehce vzad. Nohy rozkročíme na šířku pánve. Tedy nic pro ženy v uplé minisukni. A pánové by se naopak měli krotit. Správné vzdálenosti „na šířku pánve“ dosáhneme tak, že si mezi chodidly necháme prostor na jednu délku našeho chodidla. Chodidla mají být pod koleny nebo lehce před nimi. Ideálně by stehna a holeně měly svírat úhel 90 stupňů, určitě ne méně. Kolena směřujte na ukazováček chodidla, neměly by nikam utíkat do strany. Představte si, že chcete mít stehna co nejdelší a dotknout se koleny protější zdi.
Tento posed je sice správný, rozhodně není jednoduché v něm vydržet celou pracovní dobu. V západním světě přitom nesedíme jen v kanceláři, ale také v dopravních prostředcích, doma, u televize, při našich zálibách. Čím dříve si to uvědomíme a začneme našemu tělu pomáhat, tím lépe. Je vhodné si kancelář vybavit pomůckami pro zdravé sezení, často měnit polohu a volný čas trávit přirozeným pohybem jako jsou procházky, lehký běh apod.
Nezapomeňte také, že správná ergonomie na pracovišti není jen o sedu, ale také o tom, jak si umístíte monitor, případně jiné nástroje, se kterými pracujete. Hlava by měla být rovně, oči ve výši horní třetiny monitoru. Požádejte svého zaměstnavatele, aby vám poskytl pomůcky pro dodržení ergonomie. Řada firem také zve fyzioterapeuty či jiné odborníky, aby zaměstnance naučili, jak ergonomicky pracovat i relaxovat.
Pro Dudlu sepsala: Lucie Hromádková