Figurka Housenka

Figurka housenky

Housenky jsou jednou ze čtyř vývojových fází motýlů. Jejich životním údělem je se pořádně najít, hlavně listů a trav, a vytvořit larvu, ze které se pak motýl vylíhne. Kvůli jejich nenažranosti (také se jim říká žrací mašiny) jsou považovány za škůdce a často likvidovány, což pak vede také k tomu, že v přírodě ubývá motýlů.

Housenky jsou považovány za velmi dobrý zdroj proteinů, proto mají v přírodě mnoho nepřátel, kteří by si na nich rádi pochutnali. Vyvinuly si proto řadu obranných mechanismů, od jasného dravce odpuzujícího zbarvení, po ostré trny či jed, který zvířata naučí je nepojídat. Zároveň také vyhledávají místa, kde nejsou vidět, a kde se mohou tajně a nerušeně krmit. Ve své obraně mohou být housenky velmi agresivní, a tak je raději lepší se jich vůbec nedotýkat.

Jednou z nejzajímavějších housenek je bourec morušový, který produkuje tenké vlákno, které my známe jako hedvábí. Bourec je pro hedvábí v Číně užíván už přes pět tisíc let a tento drahý, luxusní a nádherný produkt se stal zbožím králů a vládců. Podle legendy císařovna Leizu, žena Žlutého císaře, pila čaj pod stromem, ze kterého spadl bourec do jejího čaje. Začala z kukly odmotávat vlákno a uvědomila si, že larva uvnitř je zdrojem tohoto pružného a jemného materiálu. Přikázala tak poddaným, aby začali bource chovat a z jemného vlákna vyrábět látky. Znalost tohoto postupu bylo zakázáno z Číny vynášet dlouhou dobu – čínské hedvábí bylo drahé a země na něj měla monopol.  Až na přelomu letopočtu jedna z čínských princezen propašovala bource ve svých šatech poté, co byla provdána do Střední Asie. O staletí později pak křesťanští mniši propašovali bource do Byzantské říše v dutých holích.