Co je lanýž?
Lanýž je králem hub. Jedná se o nejdražší potravinu na světě vůbec. Lanýž je velmi vzácný druh houby, která roste pod zemí, a to většinou v blízkosti kořenů listnatých stromů. I když je svým hrbolatým povrchem a tvarem spíše nevzhledný, ve skutečnosti se jedná o hotový poklad.
Co je to lanýž?
Kulinářský poklad jménem lanýž
Lanýž je chuťově výborný, a navíc v sobě ukrývá i spoustu cenných živin. Odolat se nedá nejenom jeho chuti, ale také vůni. Už po několik tisíciletí je konzumace lanýžů považována za hotový labužnický zážitek. Podle tradiční čínské medicíny jsou také lanýže silným afrodiziakem. Typickým znakem lanýžů je mramorovaná dužina, která je viditelná na průřezu houby. Kvalitní lanýž poznáte podle toho, že má pevnou konzistenci a výraznou vůni.
Druhy lanýžů
Lanýže mají 3 základní podoby – bílé, černé letní a černé zimní. Bílé lanýže jsou nejdražší a má nejsilnější aroma. Černé lanýže rostou v blízkosti kořenů dubů, ořechů a topolů a svojí velikostí mohou dosáhnout až průměru 12 cm a váhy půl kilogramu. Jejich nalezení není ovšem příliš snadné, a to především z toho důvodu, že se ukrývají v hloubce až 30 cm pod zemí. Přivést vás k nim ovšem mohou drobné mušky létající na zemí v blízkosti lanýžů.
Lanýže jsou nejdražší houbovou delikatesou. Aroma lanýžů připomíná tóny zatuchliny nebo petroleje, takže může být někomu až nepříjemné. Chuť je netypická a nedá se nahradit žádnou jinou potravinou.
Využití v kuchyni
A jak lanýže připravovat v kuchyni? Důležitý je se řídit několika zásadními pravidly:
- lanýže by nikdy neměly projít varem
- neměly by se ani míchat s příliš výraznými sýry
- pro použití se spolehněte na extra virgin olivový olej a kvalitní sůl
- připravovat se musí čerstvé, protože jinak vyprchá jejich typické aroma
- výborně chutnají v kombinaci masa, ryb a dušených pokrmů
- bílé lanýže se strouhají na již hotové jídlo, například na rizoto či těstoviny
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.