UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je pracharanda?

Pracharanda nebo také prachanda je starobylá surovina tradiční české kuchyně. Znaly ji už naše babičky. Používá se jako přírodní sladidlo a je mnohem zdravější než tradiční bílý cukr. Vyrábí se ze sušeného ovoce, především z hrušek. Nejvhodnějšími odrůdami na výrobu pracharandy jsou hrušky pláňata, ale i jiné odrůdy. Někdy se do prachandy přidává ještě kdoule, oskeruše (plod jeřábu oskeruše) nebo mrkev. Jak si tento zapomenutý poklad připravit doma a jak ho využít?

pracharanda

Co je to pracharanda?

Recept na tradiční pracharandu

Pracharanda (nebo prachanda, chcete-li) se vyrábí pomletím sušených hrušek na jemný prášek. Způsoby přípravy bývaly různé, lišily se kraj od kraje – někde se hrušky sušily nakrájené na křížaly, jinde se sušily vcelku i s jádřinci. Mohly se mlít, drtit v hmoždíři i strouhat. Základem úspěchu jsou ale opravdu suché kousky ovoce, které jsou dostatečně křehké k přípravě té nejlepší pracharandy pod sluncem.

Budete potřebovat:

  • sušené hrušky
  • hmoždíř nebo mixér se sekacím nástavcem
  • mletá skořice (nemusí být)
  • uzavíratelná nádoba

kuchynske-vychytavky


Postup:

Sušené hrušky jednoduše rozdrťte v hmoždíři nebo umete v mixéru na prášek, vmíchejte mletou skořici podle chuti, nasypte do uzavíratelné a dobře těsnící nádoby a uložte na suché a temné místo.

Využití v kuchyni

Pracharanda se využívala jako přírodní sladidlo k ochucení všemožných pokrmů. Můžete s ní posypat tradiční škubánky, osladit sladké pečivo (například bábovku či perník), použít ji při pečení vánočního cukroví, k posypu koláčů, do buchet nebo klidně i do snídaňových kaší, ovocných smoothie anebo jako zajímavou přísadu do klasické drobenky.

Tip na konec

Pokud byste chtěli tradiční pracharandu ozvláštnit, můžete do ní přidat i jiné druhy sušeného ovoce z našich českých zahrádek, například jablka, případně obě suroviny zkombinovat. Slušet jí ale bude i voňavé zimní koření – skořice, hřebíček, badyán nebo kardamom. Cítíte tu vůni?


Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si vychytávky do kuchyně:

Pokračujte v čtení blogu: