Co je tarhoňa?
Rádi si zpestřujete jídelníček novými a doposud nevyzkoušenými potravinami? Už jste slyšeli o tarhoně, nebo je pro vás tento pojem zatím velkou neznámou? Tarhoňa jsou vlastně miniaturní nočky, které se vyrábí z nudlového těsta. Už dříve byla tato potravina pochoutkou pro kočovníky. Tarhoňa je také maďarskou specialitou a připravit ji můžete na mnoho způsobů.
Co je to tarhoňa? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Jak uvařit tarhoňu
U tarhoňi se můžete také setkat s pojmem těstovinová rýže, i když tedy s rýží jako takovou nemá vůbec nic společného, maximálně tak svůj vzhled. Jedná se totiž o drobné kuličky. Tarhoňa se připravuje z vody, vajec a mouky, kde se přes speciální cedník tvaruje právě do drobných kuliček. S ohledem na obsah obilí jde tedy o potravinu obsahující lepek a není tedy vhodná pro osoby trpící celiakií, tedy nesnášenlivostí lepku.
Tarhoňa je jakousi středoevropskou variantou vaječných těstovin. V obchodech je běžně k dostání, vyrobit si ji můžete ale i snadno doma. A jak je to s přípravou?
Na rozdíl od běžných těstovin se tarhoňa vaří podstatně delší dobu. K jejímu změknutí je nutné vaření po dobu přibližně 45–60 minut. Dejte ovšem pozor, abyste ji nerozvařili, pak by byla příliš lepkavá a nevábná.
Kromě vaření můžete tarhoňu připravit i jiným způsobem. Je totiž vhodná i ke smažení, potažmo k opražení. Jak na to?
Tarhoňu jednoduše na suché pánvi opražte do růžova a následně přidejte trochu oleje. Jakmile začne hnědnout, zalijte ji horkou vodou, a to přibližně množstvím 1,5 násobně větším, než je její objem. Směs následně osolte a cca 15 minut duste. Poté již můžete podávat jako přílohu.
K čemu tarhoňu podávat
A k jakým jídlům můžete tarhoňu podávat? Skvěle chutná ve společnosti guláše, paprikáše nebo z ní můžete udělat i pokrm na způsob rizota. Známá je také kombinace tarhoni a perkeltu. Směle ji podávejte všude tam, kde byste běžně použili rýži.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.