Co je to ajvar?
Ajvar je srbská zeleninová čalamáda připravená z pečených červených paprik, lilku, česneku a chilli. V srbské kuchyni, odkud pochází, se mu říká také „srbský salát“ a dříve se mu přezdívalo „zeleninový kaviár“. Ostatně původ slova ajvar vychází z tureckého „havyar“, což znamená kaviár. Právě kaviár byl totiž v srbské kuchyni velmi oblíbenou pochoutkou a když jeho produkce na konci 19. století klesla, nahradila ho právě zeleninová čalamáda, které se začalo říkat ajvar. Ale dost o historii. V tomto článku se dozvíte, jaké využití má ajvar v kuchyni a jak si ho připravit doma.
Co to je paprikový ajvar? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Využití ajvaru
Ajvar je dnes oblíbený především na Balkáně. Používá se zde jako zeleninová pomazánka na chleba, příloha k masu, do zeleninových salátů nebo různých obložených chlebových placek podobných tortile či kebabu. Velmi oblíbená je takzvaná pljeskavica, což je chlebová placka plněná mletým masem a potřená ajvarem. Ajvar ale můžete využít i do omáček, k těstovinám, do pomazánek, dipů nebo k nakládání hermelínu.
Recept na ajvar
Příprava dobrého domácího ajvaru s sebou nese poměrně hodně práce a času stráveného u kuchyňské linky. Vzhledem k tomu, že spousta výrobců ajvaru, který najdete v supermarketech, používá na jeho výrobu prosté vařené papriky, se trocha té řehole v kuchyni skutečně vyplatí. Ten nejlepší ajvar totiž vyžaduje papriky pečené.
Na 1 litr ajvaru budete potřebovat:
- přibližně 5kg červených paprik kapií
- 1 větší lilek
- 150ml olivového oleje
- 4 stroužky česneku, drceného
- jemná mořská sůl
- sušené chilli (chcete-li mít ajvar pálivý)
Postup:
- Troubu předehřejte na 200°C. Lilek omyjte, osušte, dejte na plech vyložený pečícím papírem a pečte vcelku zhruba 30 minut.
- Po vytažení z trouby nechte lilek trochu zchladnout, aby bylo možné s ním manipulovat, přeřízněte na půl a vydlabejte z něj dužinu.
- Celé papriky dejte též péct na plech vyložený papírem a pečte tak dlouho, až bude budou mít hnědou slupku s puchýřky. Po vyjmutí z trouby přendejte papriky co nejrychleji do mikrotenového sáčku a uzavřete, případně překryjte plech potravinářskou fólií, a nechte je tak alespoň 15 minut. Po té je oloupejte a zbavte stopek a jádřinců. Tato část bude nejnáročnější a nejzdlouhavější.
- Oloupané papriky následně umelte nejlépe v mlýnku na maso, použít můžete i mixér, dejte ale pozor, abyste je nerozmixovali na kaši.
- Rozmělněné papriky a dužinu z lilku vložte společně do hrnce, přidejte drcený česnek, osolte, přilijte olivový olej a na velmi mírném plameni táhněte 3 hodiny. Směs nesmí úplně vřít.
- Zhruba po 3 hodinách by zeleninová směs měla mít konzistenci pasty. Hotový ajvar pak rozdělte do čistých sklenic, uzavřete a zavařte je.
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.